Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W podchełmińskim Grubnie był warowny gród lub zamek, potem wzniesiono rezydencję. Dziś jest na sprzedaż

Marek Weckwerth [email protected] tel. 52 32 63 184
Pałac w Grubnie wzniesiono w XIX wieku na wzgórku niczym średniowieczną warownię. Teraz wystawiony jest na sprzedaż
Pałac w Grubnie wzniesiono w XIX wieku na wzgórku niczym średniowieczną warownię. Teraz wystawiony jest na sprzedaż fot. Marek Weckwerth
Budowla na skarpie wzniesiona, dawnym fortecom jest podobna. Choć, gdy w jej rodowód spojrzymy, zaledwie o latach 70. XIX stulecia mówić można.

Grubno. Pałac hamburskiego kupca

Grubno. Dojazd i kontakty

Grubno. Dojazd i kontakty

- Grubno leży przy ruchliwej drodze krajowej nr 1 pomiędzy Stolnem a zjazdem do Chełmna. Jadąc od strony Stolna, należy skręcić w prawo i zaparkować najlepiej w pobliżu internatu Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie. Na zachód od budynku rozciąga się park krajobrazowy ze stawem, a na wzgórzu pałac.

- Centrum Kształcenia Praktycznego, Tel. 56 686-21-78, www: www.zs-ckpgrubno.

- ADRIANA SA, Kosowizna - Kijewo Królewskie, tel. 56 677 21 02, www.adriana.com.pl.

A jednak historia tego miejsca znacznie starsze korzenie tu zapuściła. Oto miejscowość zwana pierwotnie Grobno (potem Grobrne, Grobyn) wymieniona była w dokumencie Konrada Mazowieckiego z roku 1222, przekazującym ją jak wiele innych na ziemi chełmińskiej biskupowi Chrystianowi.

Serwis Turystyka www.pomorska.pl/turystyka

Echa średniowiecza
W XIII wieku w Grubnie mógł się znajdować warowny gród lub zamek, o którym mówią przekazy.
Zapiski z lat 1423-24 wskazują, że wieś była własnością rycerską niejakiego Aleksandra. W tych czasach cała ziemia chełmińska leżała w państwie krzyżackim.

Po roku 1466 (II pokój toruński) suwerenem już król Polski, toteż pojawiają się polskie nazwiska kolejnych właścicieli ziemskich: Orłowskich, Osieczkowskich, Konarskich, Tuchołków, Zielińskich. Tak mijały stulecia aż Rzeczpospolita straciła niepodległy byt.

Dzieło Rupertich

Na sprzedaż

Od roku 2004 właścicielem pałacu jest producent mebli tapicerowanych ADRIANA SA.

Prowadzony tu remont wstrzymano po ogłoszeniu upadłości firmy. Obecnie nieruchomość wystawiona jest na sprzedaż. Pałac jest ogrodzony i zamknięty dla zwiedzających.

W roku 1855 majątek nabył hamburski kupiec o włoskobrzmiącym nazwisku Ruperti.

Dwa lata później rozpoczął budowę nowego domu. Gdy schedę po ojcu przejął jego syn, dom został powiększony i otoczony rozległym parkiem w stylu angielskim. Mogło się to już stać w roku 1875, co sugeruje stalowa chorągiewka z tą datą, wieńcząca jedną z narożnych wieżyczek.

Dwukondygnacyjny murowany pałac posiada podpiwniczenie i poddasze. Dach jest czterospadowy, kryty nową blachą cynkową. Dachy dwóch narożnych wieżyczek pokrywają łupki.

Jako że obiekt stał na wzgórzu, rozciągał się z niego widok na Wisłę i pobliskie Chełmno (obecnie widok zasłaniają drzewa).

Ewidencja majątku dokonana w roku 1863 wymienia jako właściciela Carla Gustawa Ruperti' ego. Z akt notarialnych pod datą 1879 wynika, że dochód z gruntów Grubna przeznaczony był na utrzymanie wojska stacjonującego w Chełmnie.

W roku 1920, w niepodległej już Polsce, tutejsze ziemie rozparcelowano i oddano chłopom. Po II wojnie światowej majątek został znacjonalizowany i oddany w użytkowanie Ośrodkowi Doskonalenia Kadr Spółdzielczych, a potem Zespołowi Szkół Rolniczych.

Każdy, kto stanie pod murami pałacu, zachwyci się wspaniałym parkiem, w którym zinwentaryzowano ponad 1300 drzew i krzewów. Najstarsze drzewa pochodzą sprzed roku 1766. Są też stawy.
Udostępnij

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska