Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W podróż po Unii

Małgorzata Święchowicz
Gdzie chcą zamienić lity na euro? Czy Luksemburczycy częściej korzystają z telefonów komórkowych niż Polacy? A Rysy są polskie czy słowackie? - tak też można odkrywać Unię Europejską.

     59 proc. Polaków wzięło udział w unijnym referendum, 77 proc. powiedziało Unii - TAK!!!
     A jak w tej Unii będzie? Czy wszyscy się już połapali w tym, że Parlament Europejski jest w Strasburgu, ale Sekretariat Parlamentu - w Luksemburgu? Komisja Europejska w Brukseli, ale Europejski Bank Centralny we Frankfurcie nad Menem?
     "Odkrywamy Unię Europejską" - to dobra lektura dla wszystkich, którzy jeszcze nie orientują się w unijnych strukturach i procedurach. Po książkę powinni też sięgnąć ci, którzy są ciekawi, w jakim towarzystwie znajdzie się nasz kraj już 1 maja tego roku. A to towarzystwo szczególne, każdy kraj jest silny w innej dziedzinie. Hiszpania stoi turystyką - jest najczęściej odwiedzanym krajem w Unii. Włosi mają największe zbiory winogron, ale w produkcji wina ustępują Francji. We Francji leje się obficie nie tylko wino, ale i mleko (czy wiesz, że francuska krowa daje 5.500 kg mleka rocznie?). W Szwecji już w 2000 roku co drugi mieszkaniec miał w domu komputer. A w Austrii na tysiąc mieszkańców aż 762 miało telefon komórkowy. W Polsce z "komórki" mogły w tym czasie rozmawiać najwyżej dwie osoby na dziesięć. A z komputerami było jeszcze gorzej - w domu miało je niespełna siedem osób na sto. Choć sytuacja w ciągu ostatnich lat trochę się poprawiła, dogonić inne państwa w Unii nie będzie łatwo. Być może nawet trudniej niż innym, których czeka unijna integracja. Słowacja ma np. więcej od nas komputerów i "komórek". Choć turystów przyciaga 17 razy mniej, niż Polska, chwali się swoimi górami i tym, że u nich szczyt Rysów jest wyższy niż w Polsce - sięga 2503 m n.p.m. I to się zgadza. Rysy mają dwa wierzchołki - ten nieco wyższy znajduje się całkowicie po stronie słowackiej. Przez drugi, mający "tylko" 2499 m, przebiega granica polsko-słowacka. Można się temu przyjrzeć w "Atlasie", który jest dobrym uzupełnieniem książki "Odkrywamy Unię Europejską". Mapy zawierają ciekawostki o obecnych i przyszłych krajach Unii. Są tu nie tylko mapy krajobrazowe, ale np. trasy spływów kajakowych, miejsca gniazdowania ptaków, przebywania żubrów, wilków. Warto poznać Unię.
     "Odkrywamy Unię Europejską. Kompedium wiedzy" Bożena Kicińska, Izabella Łęcka, Joanna Plit, Florian Plit oraz "Odkrywamy Unię Europejską. Atlas", WSiP, Warszawa 2003
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska