https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W poszukiwaniu dworu biskupów

Bogumił Drogorób
Dr Przemysław Kołosowski i dr Kazimierz  Grążawski prowadzą swoich studentów na  stanowiska przy ul. Bożogrobców.
Dr Przemysław Kołosowski i dr Kazimierz Grążawski prowadzą swoich studentów na stanowiska przy ul. Bożogrobców.
Archeologiczne lato w Górznie - blisko kościoła...

...gdzie ul. Bożogrobców kieruje turystów na parkowe schody, znajdujemy pierwsze stanowisko... Trwają wykopy, ostrożnie, pędzelkiem czyszczone jest każde znalezisko.

Zdaniem dr Kazimierza Grążawskiego, brodnickiego archeologa, współpracującego z UMK w Toruniu, na wzgórzu, gdzie stoi kościół należy szukać śladu dawnego dworu biskupów płockich.

Już w 1229 r. gród był wzmiankowany jako własność biskupów płockich. Prawa miejskie Górzno otrzymało w 1327 r. i właśnie obchodzi jubileusz - 680-lecia. Poszukiwania archeologiczne, choć wpisują się w rocznicę, prowadzone są niezależnie o różnych okoliczności. Po prostu, taki był plan badań.

Pod okiem dr Kazimierza Grążawskiego i dr Przemysława Kołosowskiego (UMK) jest 10 studentów archeologii z Torunia oraz 5 z Uniwersytetu w Wilnie.

- W archeologii o sukcesach nie mówi się w trakcie poszukiwań, raczej gdy bilansuje się pewien okres badań, gdy już wiadomo na pewno z czym mamy do czynienia - mówi dr Kazimierz Grążawski. - Nie chciałbym zatem wyprzedzać oczekiwania od rzeczy realnych.

Górzno będzie w tym roku także miejsce spotkań naukowców podczas Międzynarodowego Sympozjum Naukowego "Pogranicza kulturowe w Europie średniowiecznej. Słowianie i ich sąsiedzi". Będzie ono dotyczyło obszarów sąsiedztwa słowiańskiego: pruskiego, bałtyjskiego, skandynawskiego, zachodniobrandenburskiego, śląsko-czeskiego, słowackiego i rosyjsko-ukraińskiego. Sympozjum zaplanowano na jesień.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska