https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie inowrocławskim wzrosła liczba przestępstw

(dan)
Niepokojąca jest wykrywalność kradzieży samochodów. W 2012 roku zanotowano 50 takich przypadków. Wykryto tylko 7 sprawców tego typu przestępstw.
Niepokojąca jest wykrywalność kradzieży samochodów. W 2012 roku zanotowano 50 takich przypadków. Wykryto tylko 7 sprawców tego typu przestępstw. Archiwum
W ostatnich sześciu latach liczba przestępstw oscyluje wokół 4,5 tys. rocznie. W 2012 roku zanotowano ich jednak najwięcej, bo aż 4730. Policja może się jednak pochwalić blisko 70-procentową wykrywalnością.

Radni powiatowi przyjęli roczne sprawozdanie Komendanta Powiatowego Policji w Inowrocławiu.
Z przedstawionych samorządowcom danych wynika, iż statystyki 2012 roku były w większości przypadków nieznacznie gorsze niż rok wcześniej. Stwierdzono więcej przestępstw, bo aż 4730 (w 2011 - 4635). Wykrywalność była wysoka - na poziomie 68,9 proc. Rok wcześniej była jednak wyższa - 73,8 proc.

- W 2012 roku w porównaniu do roku 2011 zanotowano wzrost liczby wszczętych ogółem śledztw i dochodzeń. Zauważalny jest również wzrost liczby wszczętych postępowań o przestępstwa o charakterze kryminalnym. Tendencja tych postępowań jest zbieżna z tendencją wszczętych postępowań ogółem. 6 ostatnich lat obrazuje jednak, iż wzrost odnosi się wyłącznie do roku 2011. Porównując kolejne lata, widoczna jest na ich tle tendencja spadkowa - tłumaczy w swym sprawozdaniu komendant Dzierbicki.

Przeczytaj także: Uważajmy na przedświątecznych kieszonkowców!
Niepokojąca jest wykrywalność kradzieży samochodów. W 2012 roku zanotowano 50 takich przypadków. Wykryto tylko 7 sprawców tego typu przestępstw. W 2011 - na 44 kradzieże pojazdów wykryto - 15 złodziei. Dwukrotnie wzrosła liczba przestępstw gospodarczych (z 609 do 1224). Wykrywalność utrzymano jednak na podobnym, wysokim, ponad 90-proc. poziomie. Wzrosła również liczba włamań (z 442 do 513) i kradzież (z 794 do 911). Zatrzymany został mniej więcej co trzeci sprawca tego typu zdarzeń.

W ubiegłym roku spadła natomiast liczba bójek i pobić (z 45 na 36) oraz uszkodzeń ciała (z 62 na 50). Cieszy również mniejsza liczba przestępstw narkotykowych. Zmniejszyła się ona z 576 (w 2011 r.) do 257 (w 2012 r.). Na uwagę zasługuje wysoka wykrywalność. W ubiegłym roku nie ustalono tylko 4 sprawców tego typu zdarzeń. Cieszy również najmniejsza od lat liczba czynów karalnych popełniana przez nieletnich (spadek z 351 na 250).

- Liczba czynów karalnych o charakterze kryminalnym spadła, w szczególności w: kradzieżach, rozbojach i uszkodzeniach ciała. Wzrosła natomiast liczba kradzieży z włamaniem, bójek i pobić - zauważa komendant.

Sporym problemem wśród młodzieży są wciąż narkotyki. - Najczęstszą grupą nieletnich zagrożonych narkomanią jest młodzież gimnazjalna w wieku 13-16 lat - podkreśla.

Zaznacza, iż komendzie bardzo dobrze układa się współpraca ze szkołami, w których policjanci prowadzą wiele akcji profilaktycznych. Cieszy go również fakt, iż lokalne samorządy od lat wspierają policję przeznaczając pieniądze na zakup paliwa i dodatkowe patrole.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
stefan
w domu u gomanuw na .A..R...C.A ../2 jest chandel narkotykami i nie tylko
G
Gość
zlikwidować kolejne posterunki a będzie jeszcze lepiej
a
andrzej b
Pelnowartosciowe wskaźniki są wówczas jeżeli mają swoje odniesienie do stanu i tendencji panujących w wojewodztwie czy w kraju. Wskaźniki wykrywalnosci w kategorii przestępstw przeciwko mieniu sa szczegolnie niepokojace.
T
Tadeusz
Witam !
Pełny artykuł na temat przestępczości podano w Gazecie Pomorskiej - 21 marca b.r. Dane i fakty są przedstawiono wybiórczo np. nie podano wykrywalności w kategorii włamań, kradzieży oraz oszustw - co jet najbardziej istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców Inowrocławia. Brak informacji na temat wykrywalności własnej Policji - rezultat pracy operacyjnej i dochodzeniowej funkcjonariuszy / wielu sprawców przestępstw podawanych jest w trackie zgłoszenia przestępstwa przez pokrzywdzonego / i właśnie wykrywalność własna jest najskuteczniejszym miernikiem oceny pracy Policji.

Niepokoi obniżenie wykrywalności przestępczości narkotykowej, gdzie zanotowano spadek aż o ponad 50 % / z 576 w roku 2011 do 257 w roku 2012 / co jest chyba ewenementem w skali kraju. W takim razie jaka jest wykrywalność tego typu przestępstw . W artykule podano, że " na uwagę zasługuje wysoka wykrywalność " co jest nielogiczne z informacją o jej spadku. Przestępstw związanych narkotykami nie zgłasza się na Policji jak np włamań czy kradzieży. Tego typu zdarzenia wykrywa się poprzez pracę operacyjno - dochodzeniową. Nie wiadomo co oznacza stwierdzenie w artykule cytuję : " nie ustalono tylko 4 sprawców tego typu zdarzeń "
Skąd wiadomo, że przestępczością narkotykową najbardziej narażeni są nieletni uczniowie gimnazjów w wieku 13 -16 lat a nie np. licealiści lub uczniowie techników skoro prowadzone są z nimi tylko pogadanki profilaktyczne / strona KPP Inowrocław /. Spadek w kategorii wykrywania wszystkich czynów karalnych popełnianych przez nieletnich spadł o około 30 % / spadek z 351 w roku 2011 do 250 w roku 2012 /.

Gratuluję optymizmu Panu Komendantowi.
e
eeeeeeeeeeeeeee
na sikorskiego grasuje gang i nic z tym nie robia.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska