Ochotnicza Straż Pożarna zrzesza trzydziestu siedmiu czynnych strażaków, w tym dziesięć kobiet. Wspiera ją też jedenastu druhów honorowych. Pierwszy raz w stuletniej karierze kieruje prezes w spódnicy - Barbara Grontkowska. Jest prezeską od siedem lat. - Dużym wydarzeniem było oddanie nowej remizy do użytku i pożar w którym cztery rodziny straciły dach nad głową - mówi Barbara Grontkowska. - Osobiście przeżyłam również, jak dwóch strażaków z jednostki poparzyło się.
Najpierw na boisku
Uroczystość była na boisku w Raciążu. Najpierw były zawody młodzieżowych i dorosłych strażaków ochotników. Oficjalna część zaczęła się odprawą i odśpiewano hymn. Prezeska przedstawiła historię drużyny i przypomniała najważniejsze wydarzenia z działalności.
Stulatka dostała "ZłotyZnak Związku“. Jest to najwyższe odznaczenie związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
Przy takiej uroczystości wręczono również odznaczenia "Za zasługi dla pożarnictwa“.
Złote odznaki...
Złoty medal dostali: Bogdan Konkolewski, Konrad Bucholc i Bogusław Roeding z OSP w Raciążu, Zbigniew Lange z OSP w Wielkiej Komorzy i Kazimierz Andrearczyk z OSP w Rzepicznej.
...srebrne
Srebrnymi medalami uhonorowano:- Eugeniusza Kufla, Daniela Lorbieckiego, Marka Wintera, Marka Karczyńskiego, Grzegorza Kobusa, Teodora Zwiefkę, Tadeusza Zwiefkę i ks. Henryka Fetke z OSP w Raciążu, Przemysława Pozorskiego i Marak Kiełpińskiego z OSP w Rzepicznej.
...i brązowe
Brazowe medale dostali: Marek Ott, Michał Ginter, Błażej Dolat z OSP Raciąż, Jacek Stopa i Kazimierz Kosiedowski z OSP Łosiny, Ireneusz Reszka z OSP w Rzepicznej i Mirosław Ginter z OSP w Wielkiej Komorzy.
Odznakę wzorowego strażaka dostali: Krystian Twardokus, Marek Libiński, Jacek Rink, Mateusz Ginter, Kazimierz Andrearczyk, Marian Gromowski, Marcin Gwizdała, Paweł Rostankowski, Marcin Sikora i Irena Dolata.
Pogoda zepsuła zabawę i imprezę przeniesiono do strażnicy.