Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W rezerwatach przyrody Augustowo i Grabowiec

Marek Weckwerth
Bagna rezerwatu Augustowo pod Bydgoszczą.
Bagna rezerwatu Augustowo pod Bydgoszczą. Autor
Znajdują się tak blisko Bydgoszczy i Świecia, a jednak turyści rzadko je odwiedzają. W pierwszym rezerwacie chronione są rozległe bagna i otaczający je las, w drugim - grąd zboczowy, czyli las porastający zbocze opadające ku dolinie Wisły. Warto tam się wybrać wczesną wiosną.

Takie bagna w pobliżu Bydgoszczy? Kto szuka, ten znajdzie! Zresztą wystarczy spojrzeć na mapę turystyczną lub przyrodniczą. Dojazd znakomity, bo drogą krajową nr 5 tylko 8 km na północ, w okolice wsi Augustowo.

O rezerwacie Augustowo jest mowa, w gminie Dobrcz, dosłownie kilkaset metrów na zachód od owej drogi w gęstwinie leśnej ukrytym. Dojechać można autem (nawet autokarem) asfaltową dróżką do miejsca, które wskazuje czerwona tablica.

Wokół bagien **
Dalej trzeba już pieszo, bacząc by przyrody cennej nie naruszyć. A jest co oglądać - wszak to bagna rozległe, tajemnicze, mroczne. Najpiękniej jest tu wczesnym ranem, gdy wstaje słońce, gdy jego promienie prześwitują ponad koronami otaczającego bagnisko lasu, jasne smugi kreśląc. Tu i ówdzie w powietrze unoszą się, głośno trzepocząc skrzydłami spłoszone czymś stada kaczek krzyżówek. Te ptaki korzystają z wolnego od drzew oczka wodnego pośrodku bagniska.
Co czyha tu pod mętną wodą? Może lepiej nie wiedzieć, bo dostrzec można dziwne kształty. Zanurzony pień przypomina to cielsko krokodyla, może aligatora, to niemniej agresywnego żółwia sępiego. Wiadomo - takich gadzin tu nie ma, ale wyobraźnia podpowiada różne scenariusze.
Wiemy wszak, że las rosnący na bagnach należy do typowych dla terenów podmokłych - to ols porzeczkowy i torfowcowy. Samo torfowisko wypełniające obniżenie terenu ma długość 700 metrów i średnią szerokość 130 metrów. Otaczają je zbiorowiska olszy czarnej, a nieco dalej bór sosnowy. Spotyka się także gaje brzozowe (brzoza omszona), wierzby (szara, uszata i borówkolistna).
Bagno niemal przylega od południa jeziora Borówno - popularnego wśród bydgoszczan kąpieliska i letniej bazy WOPR .
Struga Augustowska
Niecka augustowskiego bagna i jezioro Borówno stanowią wspólną rynnę polodowcową. Przed wiekami, po wytopieniu się bryły lodowca, musiały być jednym jeziorem. Zachodnią część owej rynny odwadnia Struga Augustowska (zwaną też ze względu na uregulowane brzegi Kanałem Augustowskim). Struga jest dopływem opisywanej dwa tygodnie temu na naszych łamach Kotomierzanki (Kotomierzycy). Ta jest zaś dopływem Brdy. Struga Augustowska jest wąska i płytka. Kajakiem można nią spłynąć tylko w okresie wiosennego przybory wód, najlepiej od drogi Żołędowo-Kotomierz. Odcinek ujściowy jest za to szeroki, bez problemu dostępny dla kajakarzy.
Rezerwat Augustowo znajduje się - geograficznie rzecz biorąc - na Wysoczyźnie Świeckiej. Wysoczyznę przecina dolina rzeki Wdy.
Grabowiec
W lewobrzeżnej części wysoczyzny znajduje się kolejny ciekawy rezerwat przyrody - Grabowiec. Urządzono go na ostro opadającej ku Wiśle krawędzi.
Grabowiec jest rezerwatem florystycznym i leśnym. Ochronie podlega tu grąd (las) zboczowy z rzadkimi gatunkami roślin. Zbocze przecinają głębokie jary. Wyznaczonym szlakiem można zejść w dolinę Wisły, która w tym miejscu nosi nazwę doliny Sartowicko-Nowskiej. Po zejściu turyści mogą oglądać modernizowane wały przeciwpowodziowe.
To gmina Świecie. Bliskość tego miasta, dobra dostępność od drogi krajowej nr 91 (przy szosie jest parking z wiatami i bar) oraz malownicze krajobrazy - to podstawowe zalety rezerwatu Grabowiec.

Czytaj e-wydanie »

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska