![]() |
Po wojnie I Liceum Ogólnokształcące rozpoczęło działanie już 4 marca 1945 r. jako Gimnazjum i Liceum. Już w roku szkolnym 1948/49 połączono Państwowe Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące ze szkołą podstawową i utworzono jednolitą szkołę stopnia podstawowego i licealnego. W roku 1961 nastąpiła ponowna reorganizacja. Utworzono I Liceum Ogólnokształcące.
Od października 1978 roku szkoła została stowarzyszona z UNESCO, a od października 1994 roku jest członkiem Stowarzyszenia Szkół Aktywnych.
I Liceum Ogólnokształcące utrzymuje ścisłe kontakty ze szkołami średnimi: Vaasa (Finlandia), Trondheim (Norwegia), Featherstone (Wielka Brytania). Od wielu lat organizuje też wymiany międzynarodowe ze szkołami w krajach europejskich. Są to: Francja - Tuluza, Szwecja - Vaggeryd, Grecja - Patras, Niemcy - Mannheim.
Szkoła ma bogatą bazę sportową. Zajęcia odbywają się nie tylko w sali gimnastycznej, ale też na basenie Pałacu Młodzieży, Fitness Parku, kortach tenisowych, a nawet na lodowisku. Działa też kilka sekcji sportowych: koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej, pływania i fitness.
W szkole prężnie działa Samorząd Uczniowski. Licealiści samodzielnie przygotowują warsztaty samorządowe "Toronto" w Toruniu, turniej klas pierwszych i Dni Norwidowskie. Od pięciu lat samorząd organizuje wojewódzki konkurs artystyczny "Młode talenty". Impreza ma na celu odkrycie nowych talentów w takich dziedzinach, jak plastyka, fotografia, poezja, teatr, muzyka, a nawet taniec nowoczesny.
W szkole działa też chór żeński "Promo" i grupa teatralna "Scena JEDEN". Natomiast szkolny pedagog oferuje pomoc w rozwiązywaniu problemów, bezpłatne warsztaty szybkiego uczenia się i treningi w zakresie komunikacji, autoprezentacji i relaksacji.
Jedynka
I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Bydgoszczy
Plac Wolności 9,
85-004 Bydgoszcz,
tel. 052 3225808, 3225809
W roku szkolnym 2006/2007 I LO w Bydgoszczy planuje nabór do ośmiu klas pierwszych:
- klasa dwujęzyczna z językiem hiszpańskim. Języki: hiszpański, angielski. Przedmioty punktowane: język polski, historia, matematyka.
- klasa dwujęzyczna z językiem angielskim. Zwiększona liczba godzin języka angielskiego oraz nauczanie po angielsku fizyki. Języki: angielski, niemiecki, francuski.
- klasa z rozszerzonym programem nauczania języka polskiego i historii. Typowa klasa humanistyczna z językiem łacińskim oraz jeden przedmiot do wyboru realizowany w zakresie rozszerzonym, filozofia i dla chętnych warsztaty dziennikarskie. Języki: angielski, niemiecki, francuski.
- klasa z rozszerzonym programem nauczania matematyki i geografii. Klasa przygotowująca do studiowania kierunków ekonomicznych. W klasie trzeciej dodatkowe zajęcia z ekonomii. Języki: angielski, niemiecki, francuski.
- klasa z rozszerzonym programem: historii, język polskiego, WOS. Przygotowuje do studiowania kierunków prawniczych. W klasie trzeciej dodatkowo warsztaty prawne. Języki: angielski, niemiecki, francuski.
- klasa z rozszerzonym programem nauczania matematyki, informatyki i fizyki. Klasa dla zamierzających w przyszłości studiować matematykę, informatykę, fizykę lub kierunki inżynierskie. Języki: angielski, niemiecki, francuski.
- klasa z rozszerzonym programem nauczania biologii, fizyki i chemii. Dwie klasy dla przyszłych lekarzy, fizjoterapeutów, biotechnologów, itp. Dodatkowo realizowany jest j. łaciński. Języki: angielski, niemiecki, francuski.