Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sępólnie dzielili się doświadczeniami z samorządami z całego kraju

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Jedna z wizyt studyjnych przypadła w Szkole Podstawowej w Wałdowie, gdzie zaprezentowali się harcerze, zuchy oraz chór
Jedna z wizyt studyjnych przypadła w Szkole Podstawowej w Wałdowie, gdzie zaprezentowali się harcerze, zuchy oraz chór Nadesłane
W gminie gościli Samorządowi Liderzy Edukacji z kraju. Wymienili się doświadczeniami z zakresu rozwijania kompetencji kluczowych uczniów, a dzieci pokazały w praktyce, co potrafią.

Do Sępólna przyjechali samorządowcy z siedmiu gmin z Polski. Były to gminy: Czerwonak, Długosiodło, Lubicz, Morawica, Dopiewo, Koziegłowy i Lesznowa. Spotkali się w ramach Grupy Wymiany Doświadczeń Liderów Edukacji z przedstawicielami gminy oraz uczniami. Gmina Sępólno jest właśnie jednym z tych liderów edukacji. Dwa lata temu zaprosił ją do współpracy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie i Związek Miast Polskich w Poznaniu.

Dwudniowa konferencja w Sępólnie była poświęcona rozwojowi kompetencji kluczowych uczniów w ramach drugiego etapu projektu „Wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów”.
- Cel był taki, by wspólnie wypracować koncepcję zasad, które będą miały charakter ogólnokrajowego wsparcia systemowego, tak by samorządowcy mieli fachowe wsparcie w zarządzaniu oświatą - mówi Marek Tymecki, dyrektor oświaty w Sępólnie Krajeńskim.

Pierwszego dnia to właśnie nasi uczniowie ze szkół podstawowych w Zbożu i Wiśniewie prezentowali, w jaki sposób dzieci wykorzystują nowoczesne techniki cyfrowe, które, jak podkreśla Tymecki, są ujęte w podstawie programowej, ale nadal nie wdrażane i mało poznane. Chodzi tutaj o kodowanie, programowanie z wykorzystaniem klocków LEGO albo robotów Foton, a także wykorzystanie tablic interaktywnych czy platformy edukacyjnej „Edu Master”. Uczniowie potrafią nawet montować krótkie filmy.

Jestem dumny, że uczniowie wiejskich szkół prezentowali, jak rozwijamy ich kompetencje kluczowe -
Marek Tymecki, dyrektor oświaty

Czytaj też: https://pomorska.pl/kielkuje-wizja-trzeciego-przedszkola-potrzebuja-130-tys-zl-na-projekt/ar/c1-14444509

Takie zajęcia rozwijają na przykład umiejętność porozumiewania się w języku ojczystym i obcym, uczenia się, logicznego myślenia, poszerzają wiedzę matematyczną, informatyczną, techniczną, a także kompetencje społeczne. Rozwijają też cechy przedsiębiorcze oraz świadomość kulturalną. Oczywiście inne samorządy zaprezentowały własne osiągnięcia. Drugiego dnia goście odwiedzili szkoły w Zalesiu i Wałdowie, gdzie zaprezentował się chór oraz liczna drużyna harcerska i zuchowa.
- Goście wyjechali zadowoleni, a ja jestem dumny, że to właśnie my się prezentowaliśmy, a przy okazji wymieniliśmy doświadczenia - podsumowuje Tymecki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska