Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sępólnie Krajeńskim będą Powiatowe Targi Pracy i Edukacji. Tak wygląda sytuacja na lokalnym rynku pracy

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Ostatnie targi pracy zorganizowano w Sępólnie Krajeńskim w 2019 roku.
Ostatnie targi pracy zorganizowano w Sępólnie Krajeńskim w 2019 roku. archiwum/powiat-sepolno.pl
6 marca w hali Krajna Arena w Sępólnie Krajeńskim odbędą się Powiatowe Targi Pracy i Edukacji „Twoja przyszłość w Twoim regionie”. Będzie to piąta edycja targów. Wydarzenie kierowane jest przede wszystkim do młodzieży stojącej przed wyborem szkoły lub uczelni, osób poszukujących zatrudnienia oraz chcących zapoznać się z ofertami szkoleniowymi.

Swoje stoiska na Powiatowych Targach Pracy i Edukacji zaprezentuje kilkadziesiąt firm, urzędów, szkół oraz uczelni wyższych z całego regionu. Jest to wydarzenie otwarte, adresowane do uczniów zastanawiających się jeszcze nad wyborem szkoły lub uczelni oraz do osób bezrobotnych, poszukujących pracy lub planujących ją zmienić.

- Dla mieszkańców, osób poszukujących pracy, uczniów targi będą okazją do zapoznania się z profilem działalności poszczególnych wystawców, aktualnymi ofertami pracy, wykazem kluczowych stanowisk istniejących w zakładach pracy, uzupełnienia wiedzy o zawodach, a także uzyskania informacji o ofercie edukacyjnej lokalnych szkół średnich i uczelni wyższych. Osoby poszukujące pracy będą mogły skorzystać z pomocy doradców zawodowych Powiatowego Urzędu Pracy w Sępólnie Krajeńskim oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych niezbędnych przy ubieganiu się o zatrudnienie - informuje Sławomir Kłys, zastępca dyrektora PUP w Sępólnie.

Ostatnie targi w powiecie sępoleńskim zorganizowano w 2019 roku. Po kilku latach przerwy impreza w raca do Sępólna. Organizatorzy mają odzew od około 60 firm, przedsiębiorców, szkół i uczelni.

- Mamy różne opinie od pracodawców. Jedni uważają, że ich obecność nie jest potrzebna, bo nie planują zatrudniania, a wręcz zwalniają, inni z kolei wskazują na brak specjalistów, dlatego targi są dla nich okazją do zaprezentowania ofert zatrudnienia i wolnych miejsc pracy – mówi Lidia Sokulska-Tłok, dyrektorka wydziału edukacji w Starostwie Powiatowym w Sępólnie. - Podczas targów zaprezentują się również nasze szkoły ponadpodstawowe, które przedstawią ofertę edukacyjną. Spodziewamy się uczniów szkół podstawowych, zwłaszcza siódmio- i ósmoklasistów – dodaje Sokulska-Tłok.

Targi odbędą się w środę, 6 marca, w godzinach 9.30 – 13.30, w hali sportowej Krajna Arena w Sępólnie Krajeńskim. Organizatorami wydarzenia są Powiat Sępoleński, Gmina Sępólno Krajeńskie, Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu oraz Powiatowy Urząd Pracy w Sępólnie Krajeńskim.

Sytuacja na sępoleńskim rynku pracy

Na koniec stycznia 2024 roku stopa bezrobocia w powiecie sępoleńskim wynosiła 11,2 procent i w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku nieznacznie wzrosła. W rejestrze urzędu pracy znajdowało się 1645 osób. Lepszy ogląd sytuacji dają dane dotyczące napływu i odpływu tych osób.

- W styczniu i lutym 2024 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sępólnie zarejestrowało się 426 osób, a 457 wyłączono z ewidencji osób bezrobotnych. Odnotowano 297 podjęć pracy (w tym 211 praca niesubsydiowana, 86 praca subsydiowana), 61 osób skierowano na prace społecznie użyteczne oraz 18 osób na staże - wylicza Sławomir Kłys.

Kogo obecnie szukają pracodawcy? Jak wynika z danych sępoleńskiego PUP większość ofert pracy dotyczy specjalistów z różnorodnych branż.

- W ostatnim czasie najczęściej oferty pracy zgłaszano w zawodzie: robotnik gospodarczy, sprzedawca, pracownik biurowy, opiekunka, kierowca samochodu dostawczego, magazynier, asystent nauczyciela. Aktualnie dostępne oferty pracy dotyczą takich stanowisk pracy jak: monter urządzeń dźwigowych, operator koparki, dekarz, mechanik pojazdów samochodowych, fryzjer damsko-męski, nauczyciel wspomagający, osoba sprzątająca, robotnik budowlany, koordynator rodzinnej pieczy zastępczej, kierowca samochodu dostawczego w transporcie międzynarodowym, specjalista ds. technicznych i zamówień publicznych, pracownik ochrony fizycznej - wylicza wicedyrektor urzędu pracy.

Z przeprowadzonej prognozy zapotrzebowania na pracowników w 2024 r. - „Barometr zawodów” wynika, że w powiecie sępoleńskim zawodami deficytowymi są m.in.:
dentyści,

  • lekarze,
  • pielęgniarki i położne,
  • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
  • mechanicy – monterzy maszyn i urządzeń,
  • nauczyciele,
  • pracownicy służb mundurowych,
  • spawacze,
  • zaopatrzeniowcy i dostawcy.

W województwie kujawsko-pomorskim są to m.in.: cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy, kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, lekarze, nauczyciele, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, pracownicy służb mundurowych, samodzielni księgowi, spawacze, ślusarze.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska