Dokarmianie ptaków jest niezwykle popularne zwłaszcza zimą. Nierzadko jednak robimy to źle, co szkodzi zwierzętom. I choć przykro to stwierdzić, proste błędy popełniają nie dzieci, a dorośli. Ptasi Bufet ma być właśnie bezpiecznym źródłem pożywienia ptactwa. To łatwy w obsłudze automat z odżywczą mieszanką zbóż.
-Stworzyliśmy je w trosce o ochronę zdrowia dzikich ptaków zamieszkujących nasze parki, stawy, jeziora, rzeki oraz inne tereny zielone. Mając na uwadze jak bardzo powszechne jest dokarmianie ptactwa chlebem i innymi ludzkimi przekąskami, które w rzeczywistości im szkodzą powodując choroby, a nawet śmierć, postanowiliśmy podjąć działania, mające na celu zmianę tego stanu rzeczy. Stworzyliśmy urządzenia edukacyjne z funkcją wydawania zdrowej karmy dla ptaków. Nasza inicjatywa cieszy się dużą popularnością – opisuje swój projekt firma.
W Sępólnie inicjatorem tego pomysłu był pan Dariusz Brzeziński.
- Od wielu lat nie mogłem patrzeć, jak ludzie karmią ptaki chlebem i dają zły przykład dzieciom. Wpadłem na pomysł, by w mieście stanęły takie automaty. Udało się znaleźć firmę, która pomogła zrealizować pomysł - mówi pan Dariusz, miłośnik ornitologii i wolontariusz organizacji OTOP.
Tak działa Ptasi Bufet
Jak korzystać z urządzenia? To bardzo proste. Wystarczy mieć przy sobie monetę 2 zł, włożyć ją do wrzutnika, podstawić rękę pod dozownik i przekręcić pokrętłem w prawo o 360 stopni. Stamtąd wypadnie garść zdrowej karmy. Nie wrzucamy jej do wody, tylko rozsypujemy na suchym podłożu!
Automat zlokalizowany jest w miejscach, gdzie mieszkańcy Sępólno chętnie spacerują. Na promenadzie przy Jeziorze Sępoleńskim w okolicy mini tężni i naprzeciwko targowiska przy rzece. Blisko jest też skatepark i zagroda z alpakami. Warto zabrać dzieci nad rzekę i pokazać im, jak prawidłowo dokarmia się ptaki. Najmłodsze pokolenie lubi obcować ze zwierzętami, a Ptasi Bufet to jednocześnie zabawa, nauka i wyrabianie prawidłowych nawyków, także u siebie.
- Ogromny nacisk kładziemy na edukację najmłodszych. Ptasi Bufet, oprócz zdrowego pożywienia, oferuje garść informacji oraz ciekawostek na temat ptaków, które możemy spotkać w naszych parkach. Uczymy czym i jak karmić. Wśród wskazówek istotną informacją jest, aby karmę rozrzucać na brzegu, a nie do wody. Zapobiegniemy w ten sposób zaburzeniu pH ekosystemu wodnego – podkreślają inicjatorzy.
Ptakom taka „stołówka” bardzo przypadła do gustu. Na miejscu przy sępoleńskim automacie spotkaliśmy jednego głodomora, a zbliżały się już następne.
Dla miasta ta inicjatywa nie wiąże się z żadnymi kosztami. Pełen serwis ponosi firma. Dodatkowo wyznaczona jest osoba, która zajmuje się uzupełnianiem karmy i serwisem. Jest nim pan Dariusz Brzeziński (kontakt w razie awarii: 724 374 924). Oprócz tego, urządzenie ładnie komponuje się z otoczeniem.
Czym można karmić ptaki?
- ziarnami zbóż,
- płatkami i otrębami zbożowymi,
- drobno krojonymi warzywami surowymi lub gotowanymi bez soli.
Czym nie wolno karmić ptaków?
- pieczywem,
- spleśniałym jedzeniem,
- produktami solonymi.
Karmienie ptaków pieczywem jest przyczyną wielu chorób i dolegliwości tych zwierząt, m. in.:
- powoduje schorzenia układu pokarmowego
- prowadzi do chorób (np. kwaśnicy)
- powoduje wady zwyrodnieniowe piór (np. anielskie skrzydło),
- wywołuje zaburzenia gospodarki wodnej organizmu,
- w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci.
