Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sępólnie na ulicy Krótkiej powstaje mieszkanie treningowe

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Na ulicy Krótkiej w Sępólnie obecnie trwa gruntowny remont mieszkania treningowego. Niebawem będzie gotowe na przyjęcie rodzin
Na ulicy Krótkiej w Sępólnie obecnie trwa gruntowny remont mieszkania treningowego. Niebawem będzie gotowe na przyjęcie rodzin fot. Nadesłane
Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępólnie wspólnie ze Stowarzyszeniem Dorośli-Dzieciom tworzą mieszkanie chronione-treningowe. Już w połowie kwietnia pierwsze rodziny będą mogły w nim nabywać dodatkowe kompetencje.

Zobacz wideo: Wyższe świadczenie 500 plus? PiS chce zmian.

Na ulicy Krótkiej w Sępólnie powstaje już trzecie mieszkanie chronione w gminie. W ubiegłym roku miejscowy Ośrodek Pomocy Społecznej otrzymał je uchwałą Rady Miejskiej w Sępólnie z przeznaczeniem na mieszkanie treningowe.

Pomysł, by takie lokum w Sępólnie powstało, zrodził się podczas wizyty studyjnej we Włoszech. - Tam mieliśmy okazję zobaczyć mieszkanie treningowe i sprawdzić, jak ono funkcjonuje. Teraz pojawiła się możliwość pozyskania pieniędzy, więc wspólnie z OPS napisaliśmy projekt – opowiada Danuta Daszkiewicz, ze Stowarzyszenia Dorośli-Dzieciom.

Takie treningowe przeznaczone jest dla osób, które opuszczają pieczę zastępczą, są tymczasowo w trudnej sytuacji życiowej, na przykład ze względu na przemoc w rodzinie lub starsze i samotne. W nim mogą ćwiczyć różnego rodzaju kompetencji i nabywać niezbędne umiejętności w samodzielnym prowadzeniu gospodarstwa domowego.

OPS w Sępólnie wspólnie ze Stowarzyszeniem Dorośli-Dzieciom pozyskało 130 tysięcy złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego z projektu „Bezpieczny dom”. Lokum musi przejść gruntowny remont, łącznie z zakupem niezbędnego wyposażenia dostosowanego do przeznaczenia lokalu. Są w nim trzy pokoje, przedpokój, kuchnia i łazienka. Łącznie to 70 metrów kwadratowych. Remont potrwa do końca marca i już 15 kwietnia ma w nim zamieszkać pierwsza rodzina.

- Do projektu zakwalifikowaliśmy 48 osób. Będzie trwał przez 18 miesięcy, w którym będziemy przeprowadzali z rodzinami treningi. Przez ten okres, oczywiście nie jednocześnie, osoby te będą nabywały różnego rodzaju kompetencje i umiejętności: gospodarcze, kulinarne, wychowawcze, rodzicielskie. Będą również animacje lokalne – wyjaśnia Daszkiewicz.

Rodziny, które będą uczestniczyć w projekcie, będą miały również zagwarantowane wsparcie specjalistów. - Mieliśmy do wybory mieszkanie chronione treningowe i wspierane. Wybraliśmy pierwsze, z uwagi na nasze możliwości. Rodzinami, w zależności od ich potrzeb, opiekować się będą specjaliści. Zapewnimy pomoc psychologiczną, usługi opiekuńcze, pomoc asystenta rodziny czy pracownika socjalnego, wparcie socjoterapeuty i prawnika – informuje Izabela Frohlke, dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Sępólnie.

Przez półtora roku, czyli na czas trwania projektu, rodziny będą zwolnione z odpłatności za pobyt.

Mieszkania chronione w Sępólnie ratunkiem

Jak podkreśla szefowa ośrodka pomocy społecznej, mieszkania chronione są niezbędne, ponieważ często ratują rodziny, które chwilowo znalazły się w trudnej sytuacji. - Są dla nas zbawieniem. W przypadku interwencji w rodzinie o późnej porze, gdzie dochodzi do przemocy, umieszczamy kobietę z dziećmi w takim mieszkaniu na czas postępowania i jest ona wtedy spokojna. Oczywiście, nie pozwalamy sobie na stały pobyt. Czasem wystarczy kilka miesięcy, czasem decydujemy o przedłużeniu pobytu, jeśli uznamy, że to konieczne – mówi Frohlke.

Do każdego przypadku trzeba podejść indywidualnie, przeprowadzić wywiad środowiskowy, opracować plan pracy z rodziną. Nie każdy może tam zamieszkać. Decyzje administracyjne są przyznawane w zależności od dochodów rodziny. Pobyt może być zatem nieodpłatny lub częściowo odpłatny.

Z mieszkań chronionych przy ul. Kościuszki w Sępólnie oraz w Wałdowie rocznie korzysta około 14 – 16 osób: opuszczających placówki opiekuńcze, osoby starsze, mieszkające w trudnych warunkach lub tymczasowo znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. OPS zapewnia wówczas formy pomocy, jaką są usługi opiekuńcze, wsparcie pracownika socjalnego bądź psychologa. Ważne jednak, by osoba współpracowała z pracownikami placówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska