https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W serii Krajeńskich Zeszytów Historycznych ukazała praca pt. "Lutówko: Szkice z dziejów wsi i sołectwa. Historia Nadleśnictwa"

(EM)
Tak wygląda okładka najnowszego zeszytu z serii
Tak wygląda okładka najnowszego zeszytu z serii Archiwum
Autorem jest Leszek Skaza. Książka liczy 144 stron oraz ponad 130 dawnych i współczesnych fotografii, map i szkiców, ilustrujących dzieje tej urokliwej miejscowości - od głębokiej prahistorii do czasów współczesnych.

Wielki wkład w powstanie książki wnieśli też dawni i obecni mieszkańcy Lutówka, czy to relacjonując wydarzenia sprzed lat, czy udostępniając posiadane archiwa i zbiory prywatne. Wymienić należy zwłaszcza Kazimierza Trzosa i Piotra Ruthendorf-Przewoskiego, Aleksandra Mertina, Magdalenę Artkowską, Teresę Kieruj. A spoza Lutówka: Eugeniusza Adamczyka z Bydgoszczy - syna przedwojennego strażnika granicznego, oraz Longina Reglińskiego z Poznania - syna ostatniego właściciela majątku Lutówko-Młyn.

Jeden z rozdziałów poświęcony jest legendom i nazwom miejscowym dotyczącym obszaru sołectwa i Nadleśnictwa. Inny zawiera wynotowane ciekawostki z prasy okresu międzywojennego. Tradycyjnie już, jeśli chodzi o monografie sołectw, jest też projekt herbu dla Lutówka wraz z historycznym uzasadnieniem. Osobny rozdział obejmuje zarys monograficzny prawie 200-letnich dziejów Nadleśnictwa Lutówko. Wszystkie wymienione, jak i te, które składają się na kanon podstawowy publikacji, opatrzone są licznymi przypisami.

Książka została sfinansowana m. in. przez Krajeńskie Stowarzyszenie Kulturalne, Bank Spółdzielczy w Więcborku i Nadleśnictwo Lutówko. Wydawcą jest Firma Usługowo-Wydawnicza "Daniel" z Sępólna Krajeńskiego. Można ją kupić m.in. w siedzibie wydawnictwa, w bibliotece w Więcborku oraz w placówkach handlowych w Lutówku.

Kosztuje 15 zł i warto ją mieć w domowej biblioteczce.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
sf
Wielki szacun za tytaniczną pracę autorowi i lokalnemu historykowi z zamiłowania p. Leszkowi Skazie ! Dzięki takim nielicznym ludziom możemy śledzić dzieje naszyszej Ojcowizny i ludzi z nią związanych ! Kolejna ciekawa publikacja w Jego wydaniu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska