Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sezonie grzewczym rośnie liczba pożarów, ale też ofiar ognia i czadu

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Od 1 września do 8 grudnia tego roku na terenie naszego województwa doszło do 411 pożarów budynków mieszkalnych, podczas których rannych zostało 61 osób, a 7 zginęło - wylicza st. kpt. Arkadiusz Piętak, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Od 1 września do 8 grudnia tego roku na terenie naszego województwa doszło do 411 pożarów budynków mieszkalnych, podczas których rannych zostało 61 osób, a 7 zginęło - wylicza st. kpt. Arkadiusz Piętak, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Jarosław Jakubczak
Od 1 września do 8 grudnia tego roku na terenie naszego województwa doszło do 411 pożarów budynków mieszkalnych, podczas których rannych zostało 61 osób, a 7 zginęło - wylicza st. kpt. Arkadiusz Piętak, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Jeżeli chodzi o zdarzenia związane z CO (tlenkiem węgla) w tym samym czasie wystąpiło 46 zdarzeń, w których poszkodowanych zostało 26 osób.

Co trzeci pożar powstaje w naszym mieszkaniu/domu - tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej i zbyt często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach. W poprzednim sezonie grzewczym w Kujawsko-Pomorskiem odnotowano 87 takich zdarzeń, 107 osób trafiło do szpitala, a 19 zmarło.

Jak wynika z danych strażaków, nasze województwo znalazło się na ósmym miejscu pod względem liczby pożarów w budynkach jedno- i wielorodzinnych w 2015 roku. Tylko 16 procent mieszkańców regionu posiada w swoim domu czujnik dymu. Tylko co 10 mieszkaniec województwa wie, że w domu potrzebna jest gaśnica, a co 20 ma świadomość, że aby uniknąć pożaru trzeba dbać o sprawność instalacji elektrycznych, grzewczych i gazowych.

Niestety, to człowiek jest najsłabszym ogniwem i najczęstszym sprawcą pożarów. - W okresie jesienno-zimowym wzrasta liczba tego typu zdarzeń - przyznaje st. kpt. Arkadiusz Piętak. - Ludzie dogrzewają się przy pomocy niesprawnych urządzeń, nie robią wymaganych przepisami prawa okresowych przeglądów instalacji kominowych i  wentylacyjnych. Do wielu zdarzeń (pożarów, zatruć tlenkiem węgla) dochodzi z winy człowieka. Bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych zależy od nas samych. Bardzo często sprawcy pożarów stają się jego ofiarami.

W 70 procentach przyczyną śmierci jest zetknięcie z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór. Pomimo tego, że bezpośrednią przyczyną śmierci są najczęściej silnie trujące produkty spalania i rozkładu termicznego, ciągle bardzo mało popularne jest wyposażanie domów w czujki dy­mu.

Pogoda na dzień (10.12.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
źródło: TVN Meteo Active

Pożary to zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Zainstaluj czujniki w domu. Ich kosztu nie da się porównać do życia najbliższych Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz lepszych i nowocześniejszych czujników (czujek, detektorów). W ofercie sprzedaży możesz znaleźć autonomiczne czujki dymu i tlenku węgla oraz gazu. Mają one za zadanie jak najszybciej ostrzec o zagrożeniu w mieszkaniu lub domu. Na ile wyceniasz życie rodziny? I teraz zastanów się, czy warto oszczędzać na jednym małym urządzeniu?...

Polisa zwróci straty. Nie zawsze
Wraz z rozpoczętym sezonem grzewczym, wzrasta ponad dwukrotnie liczba zgłaszanych do ubezpieczycieli pożarów w budynkach mieszkalnych.

- Trafiające do nas zgłoszenia to sytuacje losowe, wynikające często z nieostrożności właścicieli domów i mieszkań - mówi Andrzej Paduszyński, dyrektor departamentu ubezpieczeń indywidualnych w Compensa TU Vienna Insurance Group. - Teoretycznie wielu pożarów dałoby się z pewnością uniknąć, ale praktyka pokazuje, że nigdy nie da się mieć całkowitej pewności skutecznego zabezpieczenia przed ogniem.

Ubezpieczyć można wszystko. Polisa może zabezpieczać przede wszystkim elementy konstrukcyjne domu lub mieszkania, ale też można jej zakres poszerzyć o tzw. ruchomości domowe. Zaliczają się do nich m.in. sprzęty codziennego użytku czy rzeczy osobiste (a więc meble, odzież, sprzęt RTV/AGD itd.). W polisie można również uwzględnić elementy przynależące do nieruchomości, m.in. garaż, piwnicę, wyposażenie ogrodu, a nawet antenę satelitarną. Im szerszy zakres, tym składka na ubezpieczenie wyższa.

Zastanawiając się nad takim ubezpieczeniem musimy mieć świadomość, że zaniżanie wartości nieruchomości w celu obniżenia składki może spowodować, że wypłacone odszkodowanie nie wystarczy na pokrycie wszystkich szkód.

Należy również pamiętać, że ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania, gdy pożar zostanie spowodowany przez właściciela umyślnie lub wskutek jego tzw. rażącego niedbalstwa. Bardzo istotne jest też, aby w momencie zakupu polisy podać sprzedawcy wszystkie informacje na temat stosowanych zabezpieczeń. Jeśli w mieszkaniu czy domu są zamontowane czujniki dymu lub czadu czy też ognioodporne drzwi, wówczas cena ubezpieczenia może zostać obniżona. Trzeba tylko pamiętać, że wszystkie tego typu ubezpieczenia muszą być w momencie pojawienia się ognia sprawne oraz włączone.

Doucz się: Czad i ogień - obudź czujność
Przypomnijmy, ponad miesiąc temu MSWiA zainaugurowało kampanię społeczną "Czad i ogień - obudź czujność". Celem kampanii jest wzmocnienie świadomości społecznej o przyczynach i skutków powstawania pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla. Informacje dotyczące kampanii można znaleźć m.in. na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

Kilka ważniejszych informacji, które trzeba zapamiętać, publikujemy poniżej...

Zasady dobrej ewakuacji
- Pamiętaj, że w pierwszej kolejności ratujemy zagrożone życie ludzkie.

- Jeśli zauważyłeś pożar, pierwszą czynnością, jaką powinieneś wykonać, jest zaalarmowanie osób przebywających w domu. Wyjdź na klatkę schodową i zaalarmuj sąsiadów krzykiem. Następnie wezwij straż pożarną.

- Wybierz najkrótszą oznakowaną drogę ewakuacyjną – tak, by znaleźć się poza strefą pożaru, a najlepiej poza budynkiem.

- Z silnie zadymionych pomieszczeń wychodź w pozycji pochylonej, idź wzdłuż ściany, żeby nie stracić orientacji w pomieszczeniach. Zabezpiecz drogi oddechowe, np. zmoczonym w wodzie materiałem.

- Nie otwieraj bez potrzeby drzwi do pomieszczeń objętych pożarem. Nagły dopływ powietrza sprzyja gwałtownemu rozprzestrzenianiu się ognia. Jeśli musisz otworzyć drzwi do takiego pomieszczenia, stań przy ścianie obok drzwi i dopiero je otwórz.

- Współpracuj z osobą, która kieruje ewakuacją. Wykonuj jej polecenia. Nie panikuj i staraj się uspokoić innych.

- Wskazuj innym drogę ewakuacji i pomagaj osobom mniej sprawnym od Ciebie.

- Nie korzystaj z windy (dźwigu)! Możesz w niej zostać uwięziony. Do wyjścia używaj klatki schodowej.

- Rozejrzyj się! Widzisz swoich znajomych, sąsiadów? A może kogoś brak? Powiadom o tym kierującego ewakuacją.

Zadbaj o warunki do ewakuacji na wypadek pożaru
- Nie stosuj krat w drzwiach i oknach, na klatkach schodowych i przejściach między nimi oraz wyjściach na dach – krata utrudni ewakuację podczas pożaru i wydłuży czas oczekiwania na pomoc strażaków.

- Jeżeli Twoje mieszkanie musi zostać wyposażone w kraty: zakładaj takie, które można otworzyć od wewnątrz. Klucz przechowuj w miejscu znanym wszystkim domownikom. Pamiętaj, że podczas pożaru wyjście przez kratę może być jedyną drogą ewakuacji!

- Dbaj o drożność dróg ewakuacyjnych, nie zastawiaj sprzętem korytarzy i dojść do mieszkań – może to utrudnić ewakuację, a ratownikom dostęp do miejsca pożaru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska