Koło Gospodyń Wiejskich w Kruszynie ma długą historię, istnieje od 1948 roku. Gospodynie organizują kursy rękodzielnicze, komputerowe, szycia i kulinarne oraz wystawy. Można je spotkać na targach i jarmarkach. Organizują dożynki i jarmarki kruszyńskie.
W Spale wspólnie z przedstawicielami władz województwa będę współtworzyły stoisko naszego regionu. Miasteczko regionów stanie na miejscowym stadionie. Tam też pojawi się wystawa maszyn rolniczych, zabawy dla dzieci czy kiermasz tradycyjnych specjałów. Na małej scenie swoje zdolności zaprezentują zespoły ludowe. W centrum Spały zostaną ustawione stoiska i scena dla zespołów ludowych. W niedzielę o 12:00 rozpocznie się msza św., a po niej wyruszy korowód dożynkowy.
Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
"Tematem przewodnim naszego stoiska będzie tradycyjna kuchnia regionalna, z gęsiną jako jednym z jej motywów. Oprócz tego w dożynkowej alei twórców ludowych reprezentować nas będą Stanisława Kardas z Łubianki (malarstwo na szkle, desce i tkaninie), Dorota Maciejewska z Izbicy Kujawskiej (wyroby z masy solnej) i Zbigniew Błaszczyk z Włocławka (rzeźba, rysunek, malarstwo)" - wymienia Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego. Na dożynki pojedzie wicemarszałek Edward Hartwich.
Zabawę zapewni dyskoteka pod gołym niebem (w sobotę o 20:00) i koncert rockowego zespołu Piersi (w niedzielę o 20:00).
Wracamy do reprezentantek województwa kujawsko-pomorskiego, których wieniec powalczy o miano najpiękniejszego w Polsce. Od wielu lat członkinie koła przygotowują dożynkowe wieńce na dożynki parafialne, gminne i powiatowe. KGW realizowało (wspólnie ze szkołą w Kruszynie) projekt "Kruszyn ci to Kruszyn", dzięki któremu zdobyło środki na kujawskie stroje ludowe i nagrało płytę "Kruszyńskie przyśpiewki, czyli śpiewanie od rana do wieczora przez cały dzień".
Obecnie zespół przygotowuje się do nagrania teledysku promującego walory turystyczne gminy Sicienko.
Czytaj e-wydanie »