Dożynki prezydenckie to wydarzenie wieńczące trud pracy rolników podczas ostatnich żniw. Swoim rodowodem sięgają czasów średniowiecznych. Natomiast dożynki prezydenckie po raz pierwszy zorganizowano w 1927 r. w Spale przez Ignacego Mościckiego.
Tegoroczne uroczystości z udziałem prezydenckiej pary zaplanowano na niedzielę, 15 września. Rozpoczną się one mszą św. Po jej zakończeniu na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się ceremoniał dożynkowy z udziałem reprezentacji 17 województw.
Dzień wcześniej zostanie rozstrzygnięty konkurs o nagrodę Prezydenta RP na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym konkursie nasz region będzie reprezentować sołectwo Kłopot, którego wieniec dożynkowy uzyskał najwięcej punktów podczas wojewódzkiego święta plonów w Grudziądzu, zorganizowanego przez samorząd woj. kujawsko-pomorskiego i diecezję toruńską.
- Konkursy zarówno na szczeblu wojewódzkim, jak i prezydenckim, mają na celu popularyzowanie dorobku kulturowego polskiej wsi, a także propagowanie twórczości ludowej i plastyki obrazowej. Bardzo się cieszymy, że nasza praca została wysoko oceniona podczas wojewódzkich dożynek - informuje Joanna Kubiak, sołtys Kłopotu.
Warto też podkreślić, że delegacja tego sołectwa po raz drugi będzie uczestniczyć w obchodach prezydenckiego święta plonów. Przed kilku laty członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Kłopocie uzyskały nagrodę w konkursie kulinarnym.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Brzozowski demonstruje, czym obdarzyła go natura! Nie próżnuje na bezrobociu
- Legendarny dziennikarz TVP opisuje zachowanie Smaszcz. Włos jeży się na głowie
- Wieniawa "zlitowała się" nad biednymi warszawiakami. Ciąg dalszy cyrku z wynajmem
- Córka Solorza miała tropić jego jachty! Oto, na co wydał ponad MILIARD złotych