Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę rodzinnie z toruńskim PTTK śladami menonitów

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w rajdzie oraz wycieczce turystyki kwalifikowanej. Oczywiście przy zachowaniu podstawowych warunków bezpieczeństwa przeciwko wirusowi Covid.

Pierwsza propozycja dotyczy wycieczki krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów wyznaczono w sobotę 20 czerwca o godz. 7.25 na dworcu PKP Toruń Główny, z którego o godz. 7.36 nastąpi wyjazd do Przyłubia (kierunek Bydgoszcz).

Z Przyłubia turyści pod opieką przodownika turystyki pieszej Rajmunda Czachowskiego wyruszą na trasę przez kompleks leśny Puszczy Bydgoskiej. Trasa będzie prowadziła przez osadę leśną Jarki, leśniczówkę Zieloną do przystanku kolejowego Cierpice Kąkol i będzie miała 15 km długości.

Z Cierpicami, a także innymi miejscowościami tj. Otorowo, Łęgnowo, Przyłubie (na zdjęciu miejscowy cmentarz), Mała i Wielka Nieszawka związane jest osadnictwo olęderskie (także: olenderskie).

Jak przypomina Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu - w XVI wieku w okresie reformacji na obszarze Fryzji (Niderlandy) doszło do rozłamu w kościele katolickim, w wyniku którego powstały osobne wspólnoty protestanckie. Jednym z odłamów anabaptystów była wspólnota, której ojcem duchownym był eksproboszcz kościoła katolickiego Menno Simmonis żyjący w latach 1498-1559. Pierwszą z osób, które użyły określenia „mennonici” w stosunku do wspólnoty Mennona był prymas Polski i kanclerz wielki koronny – Jan Łaski.

Wskutek masowych prześladowań mennonici musieli masowo emigrować ze swojej ojczyzny napotykając przyjazny klimat i tolerancję religijną w ówczesnej Polsce. Według ostrożnych prognoz w XVII wieku na Żuławach Wiślanych żyło około 12 tys. osadników, których pospolicie nazywano olędrami. Przybysze zasiedlali tereny dotychczas nieprzydatne rolniczo jakimi były podmokłe połacie łąk, nieuregulowane okolice rzek i rzeczek – jednym słowem zasiedlali nieużytki.

Druga oferta to zaproszenie do udziału w „XXXIX Rowerowym Rajdzie Świętojańskim”, który jest współorganizowany przez KTKol. „Przygodę”, w niedzielę 21 czerwca.

Spotkanie cyklistów nastąpi o godz.10.00 przed wjazdem do Fortu IV (skrzyżowanie ul. Chrobrego z Mleczną). Trasa rajdu będzie przebiegała z Torunia przez Papowo Toruńskie, Zakrzewko, Sławkowo, Mirakowo, Zalesie, Kamionki Duże, Turzno, Gostkowo, z zakończeniem w Toruniu. Imprezę poprowadzą przodownicy turystyki kolarskiej Bogumił Michalak i Waldemar Wieczorkowski. Trasa przejazdu będzie miała około 45 km długości.

W programie Rajdu Świętojańskiego w czasie dłuższej przerwy nad Jeziorem Chełmżyńskim w Mirakowie zostały przewidziane konkursy rekreacyjno – sprawnościowe z nagrodami oraz poczęstunek. Żeby wziąć udział w imprezie należy zgłosić się w miejscu spotkania i opłacić wpisowe, w wysokości 5 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska