W sobotę 28 września Oddział Miejski PTTK w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.
Spotkanie uczestników o godz. 7.15 na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd o godz. 7.30 nastąpi wyjazd linią NKA do Wierzchosławic (kierunek Inowrocław). Trasa 22-kilometrowej wędrówki będzie wiodła z Wierzchosławic przez Płonkowo, Godziębę, Dąblin, Jarki, do przystanku PKP Kąkol Cierpice.
Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.
Warto poznać historię Wierzchosławic
Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu tak opisuje Wierzchosławice... W XVI wieku był to majątek rycerski należący do A. Sobiesierskiej. W 1775 roku właścicielem był Piotr Wolski. W wieku XIX właściciele dość często zmieniali się i tak w 1846 roku tutejsze dobra szlacheckie były własnością Franciszka Geschke'go, a w 1860 roku należały do Handtke'go.
W 1888 roku majątek Wierzchosławice o rozległości 1000 mórg wraz z cukrownią nabył za 400 tys. marek niejaki Krebs z Saksonii. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku wraz z suszarnią cykorii był Niemiec Carl Stűbner.
To też może Cię zainteresować
24 listopada 1879 roku w Wierzchosławicach postanowiono założyć cukrownię. Przedsiębiorstwo na początku nosiło nazwę "Cukrowarnia akcyjna Wierzchosławice". Głównym akcjonariuszem był wicekanclerz państwa niemieckiego, hrabia Stolberg – Wernigerode. Natomiast z Polaków najważniejszym był Bronisław Gąsiorowski, właściciel majątku graniczącego z cukrownią. Dyrektorem cukrowni w 1884 roku był p. Brendes.
Cukrownia w Wierzchosławicach podczas kampanii cukrowniczej na przełomie lat 1884/1885 przerobiła 699.970 cetnarów buraków, a w grudniu 1902 roku, kończąc kampanię cukrownia doszła do przerobu ponad 1.000.000 cetnarów buraków.
We wsi zachował się pałac eklektyczny z początku XX wieku, który znajduje się w otoczeniu parku pałacowego założonego w okresie międzywojennym. Na terenie parku można wyodrębnić 20 gatunków drzew.
Ciekawostka: Do szkoły w Wierzchosławicach w 1894 roku chodził 10 – letni chłopiec z plemienia Suahili. Chłopca przywiózł z Afryki pewien niemiecki urzędnik powracający do domu.
W środę „60 + z PTTK”
W środę 2 października OM PTTK w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce z cyklu „60 + z PTTK”. Spotkanie chętnych o godz. 10.00 przy auli UMK na ul. Gagarina.
Celem 5-kilometrowego przejścia będzie odcinek „Szlaku Fortecznego”. Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej Halina Gwizdalska i Grzegorz Karasiewicz. Dojazd tramwajami nr 1, 4, 7 oraz autobusami nr 15, 26, 28, 34, 40 i 131. Wysiadamy na przystanku „Aula UMK”.
Turystyczny „Szlak Forteczny” oznakowany jest kolorem czarnym i ma 44 km. Szlak rozpoczyna się na pl. Rapackiego przy Biurze Turystycznym PTTK, a kończy przy dworcu PKP Toruń Główny.
Jak informują Henryk Miłoszewski i Marian Rochniński, przebieg szlaku jest tak pomyślany, że do zwiedzania fortów można się włączyć w dowolnych punktach miasta. Szlak Forteczny jest autorskim dziełem działaczy społecznych z Oddziału Miejskiego PTTK im. Mariana Sydowa, którzy najpierw opracowali, a następnie wyznaczyli jego przebieg w terenie z myślą o promocji i upowszechnianiu obiektów militarnych dawnej Twierdzy Toruń.
Szlak powstał w 2000 roku. W 2024 roku został całkowicie odnowiony przez zespół znakarzy szlaków z Oddziału Miejskiego PTTK przy udziale środków finansowych Gminy Miasta Torunia.
