
Proces tworzenia słodkich ciastek fascynował przede wszystkim najmłodszych gości Muzeum.
To muzeum jest zupełnie inne od większości nam znanych. Nie ma gablot i eksponatów z tabliczkami "nie dotykać". Wręcz przeciwnie - tu, by zrozumieć i poznać tajemnice powstawania piernikowych specjałów trzeba wszystkiego dotknąć. A na koniec oczywiście spróbować.
W średniowiecznym Toruniu
Goście Muzeum przenoszą się w czasy średniowiecza i trafiają do jednego z toruńskich zakładów piekarskich, w którym powstają słynne ciastka. Pod okiem Mistrza Michała zostają czeladnikami i uczą się podstaw piernikarskiego fachu. Muszą na przykład przesiać mąkę, zamieszać ją z miodem i dodać odpowiednie przyprawy. - Do pieca ciastka wkładają już doświadczeni piernikarscy mistrzowie - uśmiecha się Andrzej Olszewski, jeden z twórców tej oryginalnej, unikatowej nawet na polską skalę placówki. - Jednak potem wszyscy mogą skosztować owoców swej pracy.
Goście Muzeum sami musieli na przykład przesiać mąkę na ciasto
Na pamiątkę wizyty w Żywym Muzeum Piernika turyści - "czeladnicy" - dostaną tez specjalny dyplom, podpisany oczywiście przez piernikowego mistrza.
- Jestem torunianinem i zależy mi na dobrym "sprzedaniu" naszego miasta - mówi o pomyśle na muzeum Andrzej Olszewski. - Mieliśmy wiele sygnałów - od przewodników i od gości Torunia, że takie muzeum jest bardzo potrzebne. Zależało nam, by jego goście mogli uczestniczyć w całym systemie produkcji, by poznali charakterystyczny zapach piekących się pierników
Piernikowe miasto
Nie zabrakło też toruńskich mieszczek - one wytłumaczyły gościom, skąd wzięła się nazwa "katarzynki".
W czerwcu w Toruniu otworzy swe podwoje podobna placówka - w podziemiach Domu Kopernika piernikowe muzeum otworzy toruńskie Muzeum Okręgowe. Andrzej Olszewski nie obawia się jednak konkurencji. - Przy tak wielkiej liczbie turystów, którzy w sezonie odwiedzają nasze miasto jesteśmy w stanie przyjąć może dziesięć procent wszystkich przyjeżdżających - mówi. - Jestem pewny, że zarówno my, jak i Muzeum Okręgowe świetnie damy sobie radę.
Żywe Muzeum Piernika otwarte jest codziennie między 10.00 a 18.00. Bilety kosztują 6,50 zł dla dzieci i 8,50 zł dla dorosłych.