Zaćmienie całkowite

(fot. fot. F. Esponak / NASA's GSFC)
Zaćmienie całkowite
Występuje, gdy obserwator znajduje się w cieniu Księżyca. Widoczna wówczas staje się korona słoneczna. Jest to możliwe dzięki temu, że obserwowane rozmiary kątowe Księżyca są tylko nieznacznie większe od rozmiarów kątowych Słońca i w przypadku zaćmienia całkowitego, Księżyc przysłania całkowicie powierzchnię Słońca, ale nie przysłania korony słonecznej. Na kilka chwil przed całkowitym przesłonięciem Słońca przez Księżyc powstaje przepiękne zjawisko nazywane poetycko "pierścieniem z diamentem".
* Wikipedia
- Obejmie ono tereny: Indii, Nepalu, Bangladeszu, Bhutanu, Chin, Oceanu Spokojnego. To zaćmienie, za którym warto jechać na koniec świata - pisze na jednym z astronomicznych forów (poświęconych zaćmieniom) Anka. - Następna taka okazja nie tak szybko. Najbardziej optymalne to dopiero w 2016 roku na Borneo i Sumatrze. Koszty podróży na zaćmienie w 2010 roku będą rzędu 14 000 zł. i wyżej (plus wyczarterowanie statku, ponieważ pas biegnie po wodzie), a w 2015 zaćmienie trafia na Wyspy Owcze zanurzone we mgle i wodzie przez 280 dni w roku i to w marcu jak najbardziej - dodaje Anka.
Saros 136 (saros - to "rodzina" zaćmień) dał najdłuższe zaćmienia w XX wieku i da jutro najdłuższe w XXI wieku - 6 min. 39 sek. Cień dotknie Ziemi na zachodnim brzegu Indii, przesuwając się na północny wschód. Zaczepi o wschodnią granicę Nepalu, kraniec Bangladeszu, obejmie całkowicie teren Bhutanu i wkroczy do Chin. W Chinach przejdzie przez wiele miast (i wsi), w tym Chengdu, Wuhan i Szanghaj. Następnie cień opuści ląd i poleci po oceanie i wyspach japońskich. Koło wysp Iwo Jima zaćmienie będzie trwało najdłużej. Zakończy się na południe od Hawajów.
Saros 136 liczy sobie 71 zaćmień (15 częściowych, 6 obrączkowych, 44 całkowitych i 6 hybrydowych). Jego pierwsze zaćmienie miało miejsce 14 czerwca 1360 r. (częściowe na półkuli południowej), ostatnie będzie 30 lipca 2622 (częściowe na półkuli północnej). Strona z animacjami sarosów z 5000 lat (kliknij w link).

Według Harringtona nawieksze szanse na czyste niebo w czasie tego zaćmienia ma Wuhan w Chinach a najmniejsze Patna w Indiach
Kolejne całkowite zaćmienie słońca nastąpi 11 lipca 2010 r., ale będzie widoczne ono tylko na Południowym Pacyfiku i w Chile.
Ostatnie zaćmienie Słońca obserwowane w Polsce nastąpiło 1 sierpnia 2008 roku. Najbliższe częściowe zaćmienia Słońca widoczne z terenów Polski nastąpią:
- 15 stycznia 2010 r. (na południowo-wschodnich krańcach Polski, słońce wzejdzie minimalnie przesłonięte przez tarczę Księżyca),
- 4 stycznia 2011 r. (głębokie zaćmienie częściowe widoczne w całym kraju w godzinach rannych).
Całkowite zaćmienie widoczne w Polsce nastąpi dopiero... 7 października 2135 r.