Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W środę zabrzmi pierwszy dzwonek. W szkołach znów obowiązywać będzie reżim sanitarny

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Nowy rok szkolny rozpocznie się w środę 1 września 2021. W szkołach nadal obowiązywać będzie reżim sanitarny, oznaczający m.in. konieczność zakrywania nosa i ust w częściach wspólnych (jeśli nie można zachować dystansu) i dezynfekcję rąk
Nowy rok szkolny rozpocznie się w środę 1 września 2021. W szkołach nadal obowiązywać będzie reżim sanitarny, oznaczający m.in. konieczność zakrywania nosa i ust w częściach wspólnych (jeśli nie można zachować dystansu) i dezynfekcję rąk Konrad Kozłowski/ Zdjęcie ilustracyjne
- Przestrzeganie obostrzeń sanitarnych weszło już nam w krew – mówią w szkołach w regionie. Nowy rok szkolny 2021/2022 rozpocznie się w środę, tradycyjnie 1 września. Wszyscy: uczniowie, nauczyciele i rodzice mają nadzieję na normalność.

Zobacz wideo: W Polsce około 200 zachorowań na koronawirusa, a w Niemczech tysiące. Dlaczego?

Pierwszy dzwonek zabrzmi dla ponad 31 tysięcy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Kujawsko-Pomorskiem. Zajęcia rozpocznie też 43,5 tysiąca nauczycieli we wszystkich placówkach oświatowych w regionie.

To też może Cię zainteresować

W placówkach oświatowych reżim sanitarny

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że w nowym roku szkolnym zajęcia będą odbywać się w formie stacjonarnej, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Przygotowano zalecenia i rekomendacje sanitarne.

- Wspólnie z MZ i GIS ministerstwo przygotowało wytyczne sanitarne – zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna i higieniczna organizacja zajęć w epidemii. Są to w dużej mierze rozwiązania znane z poprzedniego roku szkolnego. Główne zasady to: rekomendacja szczepień, dezynfekcja, zachowanie dystansu społecznego oraz zasad higieny, korzystanie z maseczek w miejscach wspólnych oraz częste wietrzenie pomieszczeń zamkniętych. Dla przedszkoli nadal obowiązują wytyczne z 19 listopada 2020 r. V aktualizacja - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Szczepienia uczniów w szkołach we wrześniu

We wrześniu w szkołach zostanie przeprowadzona akcja szczepień uczniów od 12. roku życia. W pierwszym tygodniu września prowadzona będzie akcja informacyjna, w drugim będą zbierane zapisy chętnych, a w trzecim planowane jest przeprowadzenie szczepień. - Ze szczepień będą mogli skorzystać nie tylko uczniowie, ale ich rodziny, a także nauczyciele oraz pracownicy obsługi i administracji w szkołach - informuje Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.

Są jeszcze problemy z internetem

Wszyscy: uczniowie, nauczyciele i rodzice liczą na to, że nauka zdalna odejdzie w zapomnienie. - Nastawiamy się na zajęcia stacjonarne, ale przygotowujemy się też na różne warianty nauki - mówi Rafał Łaszkiewicz, dyrektor I LO im. Kasprowicza w Inowrocławiu. - Nasza szkoła jest dobrze wyposażona, w czym również pomogli nam rodzice uczniów. Możemy, na przykład odpowiednie kamery, które pozwalają poprowadzić klasyczne zajęcia hybrydowe. Jak wiadomo, polegają one na tym, że część uczniów jest w domu, część w klasie i wszyscy jednocześnie biorą udział w lekcji. Problemem jest natomiast internet. Nie każdy uczeń czy nauczyciel może podpiąć się do światłowodu. W niektórych rejonach, nie tylko na wsiach, wciąż funkcjonuje internet radiowy. A tu wystarczą trochę gorsze warunki pogodowe, aby pojawiły się zakłócenia.

- Jesteśmy przygotowani na nowy rok szkolny – mówi również Jolanta Tarniowa, dyrektor SP nr 5 w Grudziądzu. - Jeśli chodzi o przestrzeganie wytycznych epidemicznych, to mamy już doświadczenie. Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego zaplanowaliśmy na boisku szkolnym. Mamy nadzieję, że pogoda nam w tym nie przeszkodzi.

W internatach dużo chętnych

Pandemia spowodowała również większe zainteresowanie zakwaterowaniem w internatach. Powód? Zlikwidowano wiele połączeń lokalnych, przez co uczniowie nie mają jak dojechać do szkoły i chcąc nie chcąc muszą mieszkać w bursie.

W Toruniu miasto przygotowało łącznie 827 miejsc w pięciu internatach (Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich – 159, Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych – 148, X LO – 140, Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO – 240). - Zainteresowanie w tym roku było bardzo duże, w żadnym z internatów nie ma już wolnych miejsc – informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Podobnie jest w Bydgoszczy. - Nabór do publicznych placówek zapewniających opiekę i wychowanie w okresie pobierania nauki poza miejscem zamieszkania zakończył się 23 sierpnia - informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Ogółem przygotowano 520 miejsc, z tego 405 miejsc zajęli uczniowie kontynuujący pobyt w bursie, a dla nowych kandydatów pozostało 115 miejsc. W rekrutacji wzięło udział 208 kandydatów, na wolne miejsca przyjęto 115 nowych kandydatów. W tej chwili żadna z burs nie ma już wolnych miejsc.

W Grudziądzu też nie można liczyć na miejsce. Jak informuje Karol Piernicki, rzecznik prezydenta Grudziądza, w Zespole Placówek Młodzieżowych „Bursa” jest 315 miejsc. - Zapełnione są wszystkie, a nadal jest zainteresowanie pobytem – dodaje.

We Włocławku funkcjonuje jedna Bursa Szkolna nr 2 w Zespole Placówek nr 1. W bursie jest 240 miejsc i wszystkie są wykorzystane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska