I od razu zaczniemy od najbardziej oryginalnego punktu święta, czyli od pokrycia całego budynku Mondi papierem. To wydarzenie na skalę światową, bo choć owijano obiekty tkaninami, to nie znaleźliśmy wzmianki jakoby budynek pokryto cały papierem.
Pokryto, albo zapakowano, to nawet lepsze określenia, ponieważ jak wstępnie ustaliliśmy rolki najgrubszego papieru będą rozwijane z dachu budynku w dół. Sama ta operacja będzie na pewno ciekawa do zaobserwowania i zaplanowano ją od godz. 12 do 18 w dzień święta. A jeśli ktoś jest ciekaw, to dodamy, że budynek Mondi ma szerokość 44 m i mierzy sobie 28,8 m wysokości.
Na koniec święta - kino samochodowe: film na budynku Mondi z muzyką do niego płynącą z radia w samochodzie.
- Od razu chciałabym wyjaśnić, bo pojawiają się głosy, że to marnowanie papieru, papier z budynku zostanie jako makulaturowy ponownie przetworzony i do tego jeszcze powstanie zielona energia - zapewnia Anna Chojnacka, jedna z organizatorek święta.
Zajrzyj do środka zakładu Mondi
Również o godz. 12 otworzą się drzwi Mondi dla zwiedzających. Nie wszystkie, ale będzie można zobaczyć obchodzący dziesięciolecie istnienia zakład MP7, także Mondi Bags i Mondi Corrugated.
Będą zabawy i konkursy z nagrodami, eksperymenty naukowe dla dzieci i dorosłych.
Jednorożec zamiast konia, bo jest bajkowy
Ciekawostką będzie możliwość zobaczenia repliki pierwszej maszyny papierniczej N.L Roberta z 1799 r. Jeśli ktoś jeszcze nie wie, jak powstaje papier - będzie okazja zobaczyć nie to, ale i jak zmieniała się technologia jego produkcji przez lata. Wieczorne świętowanie rozpocznie się o godz. 20. Zaplanowano m.in. wystawę rzeźb wykonanych z masy papierniczej, worków papierowych i pudełek, które zostaną ożywione przez animacje i mapping 3D w wykonaniu vj.wju.
Będzie jednorożec. - Pierwotnie myśleliśmy o koniu, zdecydowaliśmy się na jednorożca, bo ma w sobie bajkowy, oderwany od rzeczywistości element- wyjaśnia Chojnacka. Rzeźby będą wprawdzie szare, ale nabiorą kolorów i zostaną ożywione dzięki nowoczesnym metodom wizualnym.
Maszyna, elektronika i instrumenty
Pokryty papierem budynek będzie służył właśnie jako tło różnorodnych wizualizacji, projekcji multimedialnych, filmu. Powstaje do tego muzyka. Będzie też taka, którą Anna Chojnacka, czyli Ane, stworzyła z dźwięków maszyn produkujących papier w ramach Colorfull Projectz. Wykorzystała dźwięk spadających bel papieru, urządzeń pracujących w fabryce, do stworzenia niepowtarzalnych kompozycji połączonych elektroniką.
O godz. 21 rozpocznie się też koncert Ane w kolaboracji z Julią Kepisty (wokal, wiolonczela), Marią Kępisty (wibrafon, syntezator), Kamilem Siudzińskim (baryton), Ireneuszem Włochem (bongosy, perkusjonalia).
Kino z samochodu
Na koniec o godz. 22.30 - kino samochodowe. - Będzie to film muzyczny, który obejrzeć będzie można na budynku Mondi siedząc w samochodzie i słuchając ścieżki dźwiękowej z radia - wyjaśnia Ane. - Podamy gościom częstotliwość i jeśli ją ustawią w swoich radiach samochodowych, dźwięk do filmu będą mieli w jakości ich sprzętu muzycznego w samochodzie.
Organizatorzy zapraszają do świętowania wszystkich. Wstęp wolny.
