Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szelejewie o Pałukach wiedzą bardzo dużo [zdjęcia, wideo]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Dzieci na zajęciach świetlicowych w filii szkoły podstawowej w Szelejewie przez dwa miesiące zajmowały się projektem „Pałuki“. Podczas zajęć dzieci szukały informacji na temat topografii Pałuk, strojów, gwary, lokalnych atrakcji oraz legend pałuckich. W projekcie udział wzięli: Lena Jagodzińska, Marcelina Rychlewska, Romana Margraf, Aleksander Reweziński, Wojciech Jułga, Kalina Nowaczyk, Zuzanna Zanto, Jagoda Kowalewska, Zofia Nowaczyk, Wanessa Macioszek, Eryk Czerkas, Wiktoria Pochylska. Opiekunem ich była Marta Nowaczyk. Po opracowaniu wszystkich informacji, mali uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy przed całą szkołą. Widownia zgromadzona na sali gimnastycznej dowiedziała się między innymi o tym, skąd wywodzi się nazwa Pałuki, jakie są elementy stroju, poznali zabytki (biskupiński gród i żnińską Basztę), a także najbardziej znane legendy.  Nie zabrakło wspólnie zaśpiewanych piosenek pałuckich, między innymi „Czerwoną czapeczkę” Klary Prillowej,  czy "Wsiądź na kunia, jedź do Żnina", której autorstwo przypisuje się Michałowi Matuszakowi, nieżyjącemu już muzykowi kapeli ludowej w pobliskich Głowach. O Pałukach opowiedział też etnolog Szymon Nowaczyk. Na koniec odbył się konkurs, w czasie którego sprawdzono wiedzę uczestników wydarzenia na małej Ojczyzny.Czytaj także: Opel wpadł do dziury w jezdni. I to w centrum Żnina! [wideo, zdjęcia]Fragment występu dzieci ze szkoły w Szelejewie:
Dzieci na zajęciach świetlicowych w filii szkoły podstawowej w Szelejewie przez dwa miesiące zajmowały się projektem „Pałuki“. Podczas zajęć dzieci szukały informacji na temat topografii Pałuk, strojów, gwary, lokalnych atrakcji oraz legend pałuckich. W projekcie udział wzięli: Lena Jagodzińska, Marcelina Rychlewska, Romana Margraf, Aleksander Reweziński, Wojciech Jułga, Kalina Nowaczyk, Zuzanna Zanto, Jagoda Kowalewska, Zofia Nowaczyk, Wanessa Macioszek, Eryk Czerkas, Wiktoria Pochylska. Opiekunem ich była Marta Nowaczyk. Po opracowaniu wszystkich informacji, mali uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy przed całą szkołą. Widownia zgromadzona na sali gimnastycznej dowiedziała się między innymi o tym, skąd wywodzi się nazwa Pałuki, jakie są elementy stroju, poznali zabytki (biskupiński gród i żnińską Basztę), a także najbardziej znane legendy. Nie zabrakło wspólnie zaśpiewanych piosenek pałuckich, między innymi „Czerwoną czapeczkę” Klary Prillowej, czy "Wsiądź na kunia, jedź do Żnina", której autorstwo przypisuje się Michałowi Matuszakowi, nieżyjącemu już muzykowi kapeli ludowej w pobliskich Głowach. O Pałukach opowiedział też etnolog Szymon Nowaczyk. Na koniec odbył się konkurs, w czasie którego sprawdzono wiedzę uczestników wydarzenia na małej Ojczyzny.Czytaj także: Opel wpadł do dziury w jezdni. I to w centrum Żnina! [wideo, zdjęcia]Fragment występu dzieci ze szkoły w Szelejewie: Szymon Cieślak
Dzieci na zajęciach świetlicowych w filii szkoły podstawowej w Szelejewie przez dwa miesiące zajmowały się projektem „Pałuki“.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska