Mała wiejska szkoła w Płonnem to jedyna podstawówka w powiecie golubsko-dobrzyńskim, która znalazła się wśród 400 innych zakwalifikowanych do pilotażowego programu "Cyfrowa szkoła" (zgłosiło się ich ok. 3,5 tys.).
- Pomysł narodził się u nas, ale potem pomogła nam gmina, m.in. wykładając wkład własny - mówi Zenobia Orzechowska, dyrektor szkoły.
"Cyfrowa szkoła" to rządowy program rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji.
Całkowity koszt zadania wynosi niemal 79 tys. zł, lecz jego dofinansowanie to ponad 63 tys. zł.
Dzięki temu do Płonnego trafi m.in. 20 przenośnych komputerów i 10 tabletów dla uczniów, tablica interaktywna z systemem mocowania, projektor, głośniki, drukarka, ekran projekcyjny i wizualizer.
Z nowego sprzętu w szkole, podczas zajęć, a także po lekcjach, będą korzystać dzieci z klas IV-VI. - Oczywiście ćwiczenia i książki pozostają - mówi Alicja Żebrowska - szkolny koordynator projektu, nauczycielka języka polskiego i informatyki. - Laptopy i programy multimedialne posłużą jako wspomaganie zajęć.
Komputery będą przechowywane w szkole, ale prawdopodobnie każdy zostanie przypisany konkretnemu uczniowie.
Udział w programie "Cyfrowa szkoła" to dodatkowe obowiązki dla nauczycieli, którzy muszą przejść szkolenie i opracować udostępniane na platformie edukacyjnej scenariusze lekcji z wykorzystaniem laptopów.
Ministerstwo Edukacji Narodowej ma nadzieję, że program zapoczątkuje zmiany w nauczaniu. Argumentując: "Z doświadczeń większości europejskich państw wynika bowiem, że zastosowanie narzędzi informatycznych w edukacji zwiększa zaangażowanie uczniów w naukę i poprawia ich wyniki".