- Przygotowania do uruchomienia Gimnazjum i Liceum Akademickiego trwały już od lutego - opowiada Iwona Waszkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6. - W czerwcu podpisaliśmy porozumienie z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym.
Akademickie będą dwie pierwsze klasy Gimnazjum nr 50, działającego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6: matematyczno-informatyczna i matematyczno-przyrodnicza oraz cztery pierwsze klasy liceum. - Wspólnie z uniwersytetem analizujemy programy nauczania - wyjaśnia Iwona Waszkiewicz. - Spotkali się już między innymi fizycy i informatycy. Zamierzamy również rozpocząć bliższą współpracę z Wydziałem Telekomunikacji UTP, głównie w zakresie informatyki.
Lekcje fizyki czy chemii staną się więc jeszcze atrakcyjniejsze, ponieważ będą się odbywać w laboratoriach uniwersyteckich. Wykładowcy poprowadzą też zajęcia w "szóstce". Młodzież będzie mogła również uczestniczyć w spotkaniach kół naukowych studentów UTP.
Uczelnia przygotowała jeszcze jedną atrakcyjną propozycję dla najlepszych uczniów "szóstki": będą mogli uczestniczyć w zajęciach dla studentów. Jeśli po ukończeniu szkoły absolwenci liceum wybiorą studia na UTP, część przedmiotów może zostać zaliczona na poczet dalszej nauki.
- Mamy jeszcze miesiąc na dopracowanie wszystkich szczegółów - dodaje Iwona Waszkiewicz. - Wspólne zajęcia z uniwersytetem ruszą w październiku, gdy rozpocznie się rok akademicki.
Z uczelniami zaczyna też współpracować I Liceum Ogólnokształcące. Już w kwietniu szkoła podpisała umowę z Collegium Medicum UMK. Wczoraj podobną zawarto z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego.
Collegium Medicum UMK objęło patronatem naukowym klasy z rozszerzonym programem nauczania biologii, fizyki i chemii. Nauczyciele i uczniowie "jedynki" będą mogli korzystać z laboratoriów i pracowni CM. Pracownicy naukowi uczelni będą prowadzić wykłady w I LO, a najzdolniejsi uczniowie zostaną objęci indywidualnym tokiem nauki. Podobnie będzie wyglądała współpraca z UKW. Uczelnia obejmie opiekę nad resztą klas.
- Z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego chcemy zresztą współpracować jeszcze ściślej - mówi Jarosław Durszewicz, dyrektor I LO. - _Na razie będzie to eksperyment, ale jeżeli wszystko się uda, to od przyszłego roku szkolnego ruszymy z gimnazjum uniwersyteckim. _Start eksperymentu ma zostać ogłoszony 22 września, podczas zjazdu absolwentów I