Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców to system, który ma ułatwić życie pacjentom i lecznicom, bo po zalogowniu się placówki otrzymują dostęp do ogólnopolskiej informacji o osobach ubezpieczonych.
Okazuje się, że Czytelnik ma rację - w szpitalu w Więcborku nadal trzeba mieć zaświadczenie z ZUS. Wystarczy jednak także oświadczenie pacjenta, że jest osobą ubezpieczoną.
Przeczytaj również: Wszystko o eWUŚ. Czytelnicy pytali, odpowiedzieli eksperci
Problem wynika z faktu, że programy w szpitalu nie współdziałają z systemem e-wuś i nie można się do niego załogować. Szpital nie dysponuje odpowiednim sprzętem do wdrożenia programu, a winny jest unijny projekt e-zdrowie. - Były już trzy reanimacje e-zdrowia, wszyscy czekamy na pieniądze, których nie ma - mówi Stanisław Plewako, prezes więcborskiego szpitala i przyznaje, że przez kłopoty z systemem zaangażowany jest sztab ludzi do obsługi dokumentów. - Codziennie nastręcza nam to wiele trudności - mówi Plewako. - Nasze programy nie są kompatybilne, stąd problemy.
W Narodowym Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy zapewniają natomiast, że e-wuś działa bez zarzutu. - Nie mieliśmy sygnałów, że w Więcborku są jakieś kłopoty. Cała filozofia systemu jest bardzo prosta i sprowadza się do tego, że szpital loguje się na stronie. Trzeba mieć do tego login i hasło. Oba zostały przekazane - tłumaczy Jan Raszeja, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia. - Sprawdzimy, w czym jest problem.
Czytaj e-wydanie »