Rzecznik Praw Pacjenta apeluje
Fundacja Lekarze bez Granic poinformowała Rzecznika Praw Pacjenta (RPP), że „coraz częściej dochodzi do naruszenia prawa pacjenta dotyczącego dostępności do darmowych leków do kuracji przeciwprątkowej, dla osób chorujących na gruźlicę lekowrażliwą".
- Takie sytuacje zdarzają się najczęściej podczas wypisu ze szpitala, wówczas pacjenci dostają receptę ze 100 proc. odpłatnością. Jest to niezgodne z prawem! - wskazywali przedstawiciele Fundacji Lekarze bez Granic.
Dlatego też Bartłomiej Chmielowiec - Rzecznik Praw Pacjenta - apeluje do placówek medycznych, mających kontakt z pacjentami chorującymi na gruźlicę, aby respektowały ich prawo do darmowych leków, do kuracji przeciwprątkowej.
I przypomina o tym obowiązku, bo nie wszystkie podmioty medyczne to prawo realizują:
- Gruźlica to bardzo poważna choroba, która z racji swojego ciężkiego przebiegu i powikłań znalazła się pod szczególnym nadzorem państwa. Aby nie dopuścić do jej rozprzestrzeniania się oraz maksymalnie ułatwić leczenie chorych, pacjentom ze zdiagnozowaną gruźlicą przysługują darmowe leki – podkreśla RPP. - I to wszystkim chorym na gruźlicę. Nawet tym, którzy nie są objęci ubezpieczeniem NFZ, również jeśli są obcokrajowcami.
NFZ też informuje
Objawy gruźlicy, to m. in. uporczywy kaszel z plwocinami, krwioplucie, świszczący oddech i ból w klatce piersiowej. To także stany podgorączkowe, ale i nawracająca gorączka oraz duża potliwość, głównie w nocy czy spadek masy ciała. Mogą się one ujawnić nawet po kilkunastu latach od zakażenia, a dochodzi do niego wtedy gdy znajdująca sie obok nas osoba z aktywną gruźlicą zacznie kichać, kaszleć czy po prostu mówić... Wówczas prątki gruźlicy mogą dostać się do naszych dróg oddechowych.
Według Rzecznika Praw Pacjenta „stosowanie zasady darmowych leków przeciwgruźliczych jest niezwykle ważne w kontekście leczenia i możliwej eliminacji tej choroby ze społeczeństwa”. -
Biorąc pod uwagę, że osoby chorujące na gruźlicę często nie mają środków na wykupienie leków, należy zadbać o to, aby miały one pewność, że dostaną leki za darmo – podkreśla Rzecznik Chmielowiec.
Także Narodowy Fundusz Zdrowia w zaleceniu dla jednego ze szpitali w Polsce napisał: „Informujemy, że pacjentowi nieubezpieczonemu ze zdiagnozowaną gruźlicą, przysługuje zaopatrzenie w leki do kuracji przeciwprątkowej, na podstawie recepty refundowanej. Warunkiem prawidłowego wystawienia recepty jest oznaczenie w polu „uprawnienie” dodatkowego symbolu IN oznaczającego pacjentów innych niż ubezpieczonych, którzy mają prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej, na podstawie zapisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych”.
Chorych na gruźlicę przybywa
Jak podaje portal Rynekzdrowia.pl w 2023 roku, na świecie zdiagnozowano gruźlicę u ponad 8,2 mln ludzi. Natomiast z jej powodu zmarło 1,25 mln tych chorych, co oznacza – jak ogłosiło WHO - że gruźlica stała się obecnie najczęstszą przyczyną zgonów związanych z chorobami zakaźnymi. Mało tego – jako główna przyczyna tych zgonów z powodu chorób zakaźnych – wyprzedziła nawet COVID-19. WHO szacuje, że na świecie całkowita liczba osób z gruźlicą - to około 10,8 mln. Z czego wynika ten wzrost?
- Na gruźlicę trzeba dzisiaj spoglądać globalnie, bo jeśli nawet – dzięki świetnej diagnostyce i dobrym metodom leczenia opanujemy ją w Polsce - to jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to choroba zakaźna i nie da się jej powstrzymać za pomocą granic – uważa dr n. med. Adam Nowiński, z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. - Dlatego też spodziewamy się, że w najbliższych latach i u nas wzrośnie liczba osób z gruźlicą. To zagrożenie bardziej powszechnego zakażenia się tą chorobą również w Polsce, to znak naszych czasów.
Według WHO najwięcej przypadków gruźlicy wykryto w Indiach (26 proc.), Indonezji (10 proc.), Chinach (6,8 proc.), Filipinach (6,8 proc.) i w Pakistanie (6,3 proc.). Wśród zakażonych przeważają mężczyźni (55 proc,), na drugim miejscu są kobiety (33 proc.), na trzecim - dzieci i młodzież (12 proc.)
Wzrost zachorowań wynika z takich czynników ryzyka jak: niedożywienie, zakażenie wirusem HIV, palenie papierosów szczególnie wśród mężczyzn, cukrzyca i alkoholizm – podaje WHO.
