Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W takich sytuacjach szef może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Szef może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.
Szef może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.
Pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Wyjaśniamy, kiedy może to zrobić oraz jak musi to zrekompensować.

O odwołaniu pracownika z urlopu mówi art. 167 kodeksu pracy. Szef może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Najczęściej powodami są: awaria, choroba osoby wyznaczonej na zastępstwo czy niespodziewana kontrola.

Przepisy kodeksu pracy nie określają formy, w której pracodawca powinien odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Biorąc jednak pod uwagę, że odwołanie z urlopu jest poleceniem służbowym, to może zostać dokonane w każdej formie, która umożliwi pracownikowi zapoznanie się z nim. Zatem może to być np. w forma pisemna, rozmowa telefoniczna, email czy SMS. W każdym wypadku szef powinien upewnić się, czy pracownik miał możliwość zapoznania się z oświadczeniem o odwołaniu z urlopu.

Kto zwraca koszty związane z odwołaniem pracownika z urlopu?

W przypadku zgodnego z prawem odwołania pracownika z urlopu pracodawca jest obowiązany pokryć, pozostające z tym odwołaniem w bezpośrednim związku, koszty poniesione przez pracownika.

- Koszty obejmują te wydatki, których pracownik nie poniósłby, gdyby nie został odwołany z urlopu. Mowa tutaj np. o niepodlegającej zwrotowi opłacie za niewykorzystany pobyt w ośrodku wczasowym czy koszcie przejazdu z miejsca wypoczynku do miejsca pracy - wyjaśnia radca Elżbieta Kaczmarek z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy.

Wysokość poniesionych kosztów powinien udowodnić pracownik. Może to czynić za pomocą wszelkich środków dowodowych. Jeżeli pracownik przebywał na urlopie z rodziną i np. z zagranicznych wczasów muszą wrócić wszyscy, pracodawca powinien pokryć koszty powrotu do domu także najbliższych. Jeśli pracodawca odwołał pracownika z urlopu, ma obowiązek udzielić mu niewykorzystane dni urlopu w terminie późniejszym.

Nie przegap

Uwaga! Powyższe reguły dotyczą tylko pracowników, a więc osób zatrudnionych na umowę o pracę. Świadczącym pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej w ogóle nie przysługuje urlop wypoczynkowy. Może być im udzielony czas wolny, jeżeli wynika to z umowy.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska