Zobacz wideo: Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne
Rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności opieki nad dzieckiem, które zostało poddane kwarantannie lub izolacji domowej. Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana jak choroba dziecka. Okres wypłaty zasiłku opiekuńczego zależy od wieku i niepełnosprawności dziecka. Zasiłek opiekuńczy można otrzymać maksymalnie przez:
- 60 dni w roku kalendarzowym - jeśli opieki wymaga chore dziecko (także z niepełnosprawnością) w wieku do 14 lat,
- 14 dni w roku kalendarzowym - jeśli opieki wymaga chore dziecko w wieku powyżej 14 lat,
- 30 dni w roku kalendarzowym - jeśli opieki wymaga chore dziecko z niepełnosprawnością w wieku 14-18 lat.
Jakie dokumenty trzeba złożyć do zasiłku opiekuńczego?
Niezbędny jest wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A (Z-15A należy złożyć przy każdorazowym ubieganiu się o zasiłek opiekuńczy z wyjątkiem przypadków nieprzerwanych okresów sprawowania opieki nad tym samym dzieckiem, jeżeli nie zmieniły się żadne okoliczności). Dokument powinien być złożony w oryginale w placówce ZUS lub przesłany przez PUE wnioskodawcy. Niezbędne jest także oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły.
Pracodawca/zleceniodawca, który nie wypłaca sam zasiłków, przekazuje do ZUS-u wraz z drukiem Z-3/Z-3a wniosek ubezpieczonego o zasiłek opiekuńczy Z-15A oraz oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły. Osoba prowadząca działalność gospodarczą składa zaświadczenie na druku Z-3b.
Zasiłek opiekuńczy można też otrzymać na zdrowe dziecko. W jakich sytuacjach? Pokazujemy na kolejnych zdjęciach
