Spis treści
Spichlerze w Grudziądzu to wizytówka miasta
"Pocztówkową" wizytówką Grudziądza jest kompleks nadwiślańskich spichlerzy. Unikalny na skalę światową zespół 26 budynków o ceglanych elewacjach, wspaniale prezentujących się od strony Wisły. Budowę najstarszych z nich rozpoczęto w XIV wieku. Kolejne powstawały wraz z rozwojem handlu wiślanego, którego Grudziądz był ważnym ośrodkiem. Spichlerze pełniły funkcję magazynową. Ale nie wszystkie...
Toaleta przy ul. Spichrzowej w Grudziądzu działa od średniowiecza
Najbliżej ratusza, tuż przy wejściu na Górę Zamkową i jednocześnie obok schodów prowadzących nad Wisłę, stoi spichlerz, który bynajmniej magazynowaniu zboża nie służył.
- Bez wątpienia była to toaleta - mówi Marek Szajerka, historyk z Grudziądza. - Szalet był tam już w XIII w., zbudowany dla potrzeb jednej z rezydencji kanoników chełmińskich. Rezydencja ta w XVI w. nazywana była Zamkiem Konwentu, dla odróżnienia od Zamku Wysokiego na Górze Zamkowej. Następnie od drugiej połowy XVII wieku służył kolegium jezuickiemu i seminarium nauczycielskiemu, od 1897 r. pracownikom ratusza, a od 1910 r. stał się szaletem publicznym. Wtedy wykonano drzwi od strony ulicy Spichrzowej.
Tych drzwi jest troje. Jedne do toalety męskiej, drugie damskiej, a trzecie do pomieszczenia zaplecza. Toalety nie są szczególnie nowoczesne, ale standard średniowieczny też to już nie jest - co pewnie zmartwi miłośników historii, ale za to ucieszy tych, co przychodzą tutaj za potrzebą.
Miasto Grudziądz z wykorzystaniem środków unijnych stara się zagospodarować spichlerze w Grudziądzu. Pisaliśmy o tym:
Tak było na otwarciu spichlerza 57 po remoncie
Tak wygląda Muzeum "Flis", za którego przygotowanie za fundusze unijne Grudziądz otrzymał nagrodę marszałka województwa.
W budynku spichlerza zachowały się drzwi po stronie Wisły, które służyły do pozbywania się nieczystości. - Usuwano je przy pomocy rynny, tak jak... zboże z innych spichlerzy - mówi Szajerka. I dodaje: - W XVIII wieku góra gnojna była w okolicach obecnej elektrowni wodnej.
Na terenie dawnego państwa krzyżackiego zachowało się pięć baszt ustępowych, czyli gdanisk:
- dwie są w Malborku,
- a po jednej w Toruniu,
- Kwidzynie
- no i Grudziądzu.
Grudziądzkie gdanisko od pozostałych różniło się tym, że nie było zbudowane nad strumieniem, tylko funkcjonowało na zasadzie wiejskiego wychodka. Za to tylko ono wciąż spełnia swoją pierwotną funkcję użytkową. Pozostałe to obiekty muzealne.
Kiedy czynna jest "średniowieczna" toaleta w Grudziądzu?
Gdyby ktoś chciał zobaczyć albo skorzystać z toalety ze "średniowiecznymi korzeniami" przy ul. Spichrzowej 49 w Grudziądzu, to czynna jest ona od poniedziałku do piątku w g. 9 -17, a w soboty od g. 10 do14. W niedziele jest zamknięta.
Zdjęcia toalety w Grudziądzu, której korzenie sięgają średniowiecza zobacz w naszej galerii:
W tej toalecie poczujesz... "powiew historii". Najstarszy w ...
