Na oficjalnej stronie polskiego Sejmu każdy z internautów ma możliwość zapoznać się z podstawowymi informacjami, dotyczącymi parlamentarzystów. Dane, uszeregowane według standardowego, jednakowego dla wszystkich wzorca, ujawniają:
- kiedy poseł został wybrany
- z jakiej listy został wybrany
- w jakim okręgu wyborczym go wybrano
- ile oddano na niego głosów
- kiedy złożył ślubowanie
- jaką funkcję pełni w Sejmie
- jaki jest jego staż parlamentarny
- do jakiego klubu lub koła należy
- datę i miejsce jego urodzenia
- zawód wykonywany przed objęciem mandatu
- wykształcenie
W przypadku Szymona Hołowni okazało się jednak, że komplet powyższych informacji był niepełny. W portalu X opublikowano screeny ze strony sejmowej, na których widać, że marszałek Hołownia nie zdecydował się początkowo ujawnić swojego wykształcenia.
Wykształcenie Szymona Hołowni
O sprawie poinformował poseł Przemysław Drabek z Prawa i Sprawiedliwości.
- Uśmiechy, rotacyjny Marszałek wstydzi się swojego braku wykształcenia tak bardzo, że - w jego przypadku usunięto tą rubrykę z oficjalnej strony Sejmu?
- napisał w portalu X, ilustrując swój zarzut zrzutem ekranu z sejmowej strony.
Rzeczywiście, w opublikowanym screenie brakuje informacji o wykształceniu marszałka Szymona Hołowni. Dyskusja, która wywiązała się na portalu X w tym temacie, dotarła zapewne jednak do uszu osób odpowiadających za administrację informacjami, gdyż obecnie formularz osobowy Szymona Hołowni uzupełniony jest w całości. Ciekawscy mogą zaspokoić swoją dociekliwość: marszałek Sejmu ma wykształcenie średnie ogólne, co oznacza, że formalną edukację zakończył egzaminem maturalnym i nie zdecydował się na ukończenie studiów.
Uzupełnioną informację ponownie skomentował autor spostrzeżenia, poseł Drabek:
- Akcja „znikająca rubryka” zakończona sukcesem! Strona Sejmu RP zaktualizowana. Kluczem wcześniejszej informacji nie było wykształcenie, ale jego ukrywanie! Przecież „nowe standardy” to transparentność😉 ; #LexWiatrak, blokowanie uchwał, kradzież miejsc w prezydium i komisjach
- pozwolił sobie na przytyk wobec politycznego oponenta.
Co musisz wiedzieć o parlamentarzystach?
X kadencja Sejmu dopiero się rozpoczęła, dlatego w przypadku nowo wybranych parlamentarzystów pozostałe rubryki formularza mogą być jeszcze niezbyt imponujące. Każdy wyborca powinien jednak wiedzieć, jakie informacje może sprawdzić na stronie Sejmu odnośnie do każdego z posłów. Dotyczą one głównie aktywności sejmowej parlamentarzystów, do której zaliczają się:
- Aktywność poselska
- Wystąpienia na posiedzeniach Sejmu
- Interpelacje, zapytania, pytania w sprawach bieżących, oświadczenia
- Opiniowanie projektów UE
- Głosowania
- Przynależność do komisji i podkomisji
- Przynależność do stałych delegacji parlamentarnych i grup bilateralnych
- Przynależność do zespołów parlamentarnych
- Biura Poselskie
- Wykaz współpracowników
- Oświadczenia majątkowe
- Rejestr korzyści
Źródło: X/Twitter

lena