Sześć punktów, 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu - tak ma działać system. Zgromadzone dane odpowiedzą na pytania, jak zmienia się liczba rowerzystów w zależności od pory dnia i pory roku. Dowiemy się też czy cyklistów jest więcej, czy też mniej.
Wyniki mają być prezentowane na specjalnej stronie internetowej.
Informacje będą też dostępne w czasie rzeczywistym na wyświetlaczach urządzeń. Sprawdzimy na nich liczbę rowerzystów przejeżdżających przez dany punkt w ciągu dnia. - Docelowo będzie można dowiedzieć się, jak to wygląda w ciągu roku - wskazuje Agnieszka Kobus-Pęńsko z Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.
System badania ruchu rowerowego został zamontowany w następujących punktach:
- droga rowerowa po północnej stronie ul. Czerwona Droga w obrębie placu NOT
- droga rowerowa w ciągu Bydgoskiej w obrębie skrzyżowania z Matejki
- droga rowerowa w ciągu Trasy Prezydenta Władysława Raczkiewicza, w obrębie skrzyżowania z Grudziądzką
- droga rowerowa prowadząca na most drogowy gen. Zawackiej w obrębie placu Daszyńskiego
- droga rowerowa w ciągu Szosy Lubickiej, w obrębie placu Daszyńskiego
- droga rowerowa w ciągu Szosy Chełmińskiej, na wysokości św. Antoniego
Finanse? Koszt montażu i wdrożenia systemu wynosi 147 600 złotych. Systemy liczące rowerzystów działają m.in. w Gdańsku i Warszawie.
Pogoda nie zachęca, ale - jeśli wolisz zostawić rower w piwnicy, weź pod uwagę - jazda rowerem jest średnio trzynaście razy mniej szkodliwa dla środowiska od jazdy samochodem osobowym. Takie informacje przedstawiła Europejska Federacja Cyklistów (ECF). Dodajmy, że jedyne paliwo, jakie zużywa rower, to odnawialna energia Twoich mięśni.
