Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

Dzikie gatunki kotów przyjadą do Torunia
UMK będzie ratować wymierające gatunki dzikich kotów. Rektor uczelni prof. dr hab. Andrzej Sokala i prezes Zarządu Save Wild Cats Foundation, Mariusz Smoleń, podpisali list intencyjny w tej sprawie. W ramach współpracy w Toruniu miałby powstać ośrodek prowadzony przez fundację. Pracownicy i studenci weterynarii mogliby z niego korzystać w celach naukowo-dydaktycznych i badawczo-klinicznych.
- Unikatowość zwierząt, które będą przebywać w ośrodku, otworzy ponadto przed uczelnią nowe możliwości nawiązywania międzynarodowych kontaktów akademickich - czytamy w oficjalnym komunikacie.
Polecamy
- Kujawsko-Pomorskie to oaza rudzielców. Na europejskiej mapie jesteśmy małą Irlandią
- Kolejny pożar w toruńskiej rakarni. Problemy z jej zagospodarowaniem ulecą z dymem?
- Prezydent Michał Zaleski nagrodził medyków "za ochronę zdrowia"
- Psy do adopcji. Te czworonogi czekają na nowy dom w Schronisku dla Zwierząt w Toruniu
Ośrodek dla dzikich kotów w Toruniu ma być dostępny dla zwiedzających. Znajdą się w nich wyjątkowe i nieznane szerzej gatunki kotów takie jak nadrzewny lamparcik marmurkowy czy kot kusy, który prowadzi półwodny tryb życia. W planach jest sprowadzenie do Torunia większości rzadkich gatunków kotów.
Fundacja Save Wild Cats ratuje dzikie koty. Teraz będzie współpracować z UMK w Toruniu
Sama fundacja Save Wild Cats Foundation powstała w 2019 roku. Jej głównym celem jest ochrona ginących gatunków dzikich kotów. Fundacja wspiera badania dotyczące rozrodu tych zwierząt, rozwija i popularyzuje felinoterapię, czyli rodzaj zooterapii polegający na kontakcie z kotem. Poza tym fundacja prowadzi ośrodek zachowawczy w Indonezji dla bardzo rzadkich gatunków kotów. To właśnie te zwierzaki przeprowadzą się do Torunia, gdy tutejszy ośrodek będzie już gotowy.
Na razie nie ujawniono terminu, w którym obiekt mógłby rozpocząć działalność. Na razie dzikie koty w Toruniu możemy podziwiać w Ogrodzie Zoobotanicznym. Mieszkają tam takie gatunki jak:
- taraj,
- karakal,
- ryś euroazjatycki.
Polecamy
Weterynaria w Toruniu. Niebawem otwarcie centrum!
Przypomnijmy, że w roku akademickim 2018/2019 uruchomiono na UMK nowy kierunek - weterynarię, a w 2020 roku podpisano umowę na budowę Centrum Medycyny Weterynaryjnej. W styczniu 2022 roku budynek przy Szosie Bydgoskiej otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Obecnie trwa jego wyposażanie, a uroczyste otwarcie obiektu ma nastąpić jeszcze w tym roku.
- Wartość inwestycji w zakresie prac projektowych oraz robót budowlanych to kwota ok. 41,8 mln zł - informuje dr Ewa Walusiak-Bednarek z Zespołu Prasowego UMK.
W budynku znajdzie się lecznica weterynaryjna z salami operacyjnymi, a także część „hotelowa” dla dużych zwierząt. Poza tym odbywać się będą tam zajęcia dla studentów.
Zobaczcie, jak wygląda Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Toruniu.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku: