Obejrzyj: Kulisy sesji fotograficznej Siła Kobiet 2022

Samorządowcy mają głos. W Toruniu trwa konferencja "Czas na regiON"
Dwa dni konferencji, 22 panele, 68 ekspertów i ponad 200 uczestników – tak w liczbach prezentuje się konferencja "Czas na regiON", organizowana w Hotelu Filmar w Toruniu przez Polska Press Grupę. Wydarzenie podzielono na trzy ścieżki tematyczne:
- promocja i komunikacja,
- gospodarka i finanse,
- sprawy społeczne i administracja.
Podczas uroczystego otwarcia głos zabrali partnerzy strategiczni konferencji. Podkreślali rolę samorządów i ich współpracy z rządem, szczególnie w trudnych czasach pandemii, kryzysu uchodźczego czy energetycznego. - Musimy się przygotować jeszcze na różne wyzwania - zapowiadał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
- Regiony to baza przyszłości rozwoju kraju – podkreślał Michał Zaleski. - Jesteśmy w bardzo trudnym momencie jako samorządy. Układamy budżety na przyszły rok. Tylu niewiadomych ja nie pamiętam od 1994 roku – podkreślał prezydent Torunia.
Planując budżet, samorządy powinny, zdaniem prezydenta, pamiętać o takich przesłankach jak choćby kryzys energetyczny czy poczucie bezpieczeństwa. - Musimy znaleźć receptę na to, by falę uspokojenia przelać na mieszkanki i mieszkańców – przekonywał Michał Zaleski.
Kluczowym partnerem konferencji jest także województwo kujawsko-pomorskie, a co za tym idzie – Urząd Marszałkowski. Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, przy okazji podkreślania roli samorządów, wspominał o tym, że istotą funkcjonowania województwa jest wykorzystywanie środków europejskich do podnoszenia jakości życia obywateli.
Polecamy
"To musi być symfonia" - politycy i naukowcy o jakości życia
To właśnie jakość życia mieszkańców i co na nią wpływa było tematem panelu otwarcia. Dyskusyjne okazało się już samo rozumienie pojęcia.
- Jakość życia jest odzwierciedleniem warunków życia – przekonywała prof. Daniela Szymańska z UMK. - To nie jest tylko pryzmat ekonomii. Gdy mówimy o jakości życia, musimy grać wszystkimi klawiszami. To musi być symfonia. Gdy człowiek jest zadowolony z warunków życia, jest szczęśliwy.
Z kolei politycy, mówiąc o jakości życia, podkreślali mocno rolę bezpieczeństwa.
- Jakość życia często będzie zależeć dziś od kwestii zarządzania kryzysowego – przekonywał minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.
Wojewoda, mówiąc o bezpieczeństwie, opisywał ogromne postępy związane chociażby z rozwojem policji czy straży pożarnej, w tym tej ochotniczej. W jego wystąpieniu pojawiła się także kwestia obronności.
- Jeżeli nie chcemy wojny, musimy się zbroić – przekonywał.
O tym, jakim wyzwaniem dla samorządu jest zapewnienie bezpieczeństwa obywateli, w tym również bezpieczeństwa zdrowotnego, mówił także wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Podkreślił on jednocześnie rolę edukacji i to na wielu wymiarach.
- Musimy postarać się, żeby młodzież zostawała w regionie, a drogi, które budujemy, nie służyły młodym do wyjeżdżania z województwa – apelował wicemarszałek.
W opinii wiceprezydenta Torunia Zbigniewa Fiderewicza na jakość życia, oprócz bezpieczeństwa i dobrostanu, składa się wiele czynników, w tym nie tylko warunki mieszkaniowe czy zatrudnienie, lecz także dostęp do oświaty, do kultury, w tym fizycznej, a także dobrze zorganizowany ruch uliczny czy transport. O to muszą zadbać lokalne władze.
- To samorząd jest najbliżej problemów swoich mieszkańców – przekonywał Fiderewicz.
Nieco inaczej jakość życia postrzega dr hab. Jacek Gądecki z Akademii Górniczo-Hutniczej. Jego zdaniem na jakość życia wpływają niekoniecznie inwestycje, lecz przede wszystkim więzi i oddolne inicjatywy. – Powinniśmy samoorganizować mieszkańców, tworzyć struktury. Nie organizujmy sobie życia odgórnie, tylko patrzmy na lokalne zasoby. Inwestujmy w więzi, budujmy je – zachęcał.
Zobacz koniecznie
Ożywione dyskusje i konkretne pytania. Tak było podczas pierwszego dnia konferencji "Czas na regiON" w Toruniu
Po panelu otwarcia nadszedł czas na kolejne prelekcje. Na tych dotyczących promocji rozmawiano m.in. o tym, jak powinna wyglądać przyjazna strona internetowa urzędu oraz dlaczego warto wykorzystywać wydarzenia sportowe do promowania regionu.
Na konferencji samorządowej nie mogło zabraknąć tematów dotyczących miasta - w tym Miejskich Obszarów Funkcjonalnych i wsi. Prelegenci wspólnie próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak duża jest rola samorządu w rozwoju przedsiębiorczości wiejskiej oraz czym charakteryzuje się współczesna wieś.
Opłaty za prąd czy ogrzewanie rosną jak szalone, poruszyć więc ważny temat samodzielności energetycznej w gminach.
W dobie starzejącego się społeczeństwa dyskutowano także o systemie wsparcia opieki długoterminowej
Sporo emocji wzbudziła dyskusja na temat demografii, migracji i zmian populacyjnych. Opinie były podzielone: zdaniem niektórych, lokalna polityka prorodzinna nie bardzo może oddziaływać na poziom dzietności, zdaniem innych – ważna jest zmiana mentalności i postawienie na rodzinę zamiast na pracę. Publiczność chętnie włączała się do dyskusji i apelowała do pracodawców o elastyczny system pracy.
Wiele praktycznych wskazówek usłyszeli uczestnicy panelu dotyczącego młodzieżowych rad. Przypomnijmy, że w województwie kujawsko-pomorskim działa Młodzieżowy Sejmik, w Toruniu natomiast jest duża szansa, że Młodzieżowa Rada Miasta powstanie z początkiem roku.
- Rada musi być wiarygodna w swoim środowisku. Największym sukcesem będzie to, gdy młodzieżowa rada będzie pierwszą instancją, do której młodzież będzie się zwracać – mówił Marcin Czyżniewski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia. Jego zdaniem jeśli rady nie ma, to oznacza, że istnieje pewien problem na styku władzy samorządowej i młodych ludzi. Czym ma być młodzieżowa rada? - O tym zdecydują młodzi ludzie – mówił Marcin Czyżniewski. On sam myśli o radzie jako o szkole demokracji, liderów.
- Mam nadzieję, że któryś z kolejnych prezydentów będzie się wywodził z Młodzieżowej Rady Miasta.
W czwartek dalszy ciąg ciekawych dyskusji i paneli. Uczestnicy konferencji "Czas na regiON" rozmawiać będą m.in. o zieleni, Funduszach Europejskich czy gospodarce odpadami.