Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 33 - Biskupin

To dzieje się z organizmem po witaminie C
W okresie jesienno-zimowym wiele osób uzupełnia witaminę C. Sięgamy po nią nawet codziennie, by dostarczyć organizmowi ten ważny składnik.
Kwas askorbinowy to jedna z najchętniej suplementowanych substancji, która jest obecna w wielu preparatach dostępnych bez recepty.
Okazuje się, że witamina C może wspomóc leczenie wielu chorób. Ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania ludzkiego organizmu.
Funkcje witaminy C
Witamina C pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Zainteresowanie witaminą C rośnie w sezonie jesienno-zimowym. Wiele osób sądzi, że przyjmując witaminę C w większych dawkach, zwiększa się odporność. Jak jednak wykazują badania, suplementacja witaminy C podczas przeziębienia czy grypy nie ma wpływu na ich przebieg. Profilaktyczne zażywanie preparatów z kwasem askorbinowym może jedynie w niewielkim stopniu skrócić czas trwania infekcji.
To dzieje się z organizmem po witaminie C - zaskakujące skutki
Spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C, takich jak brokuły, brukselka, truskawki, papryka i pomidory, ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia. Pieczenie i smażenie na patelni również obniża zawartość witaminy C, podobnie jak gotowanie z puszek lub z produktów długo magazynowanych.
Ale niektórzy wolą przyjmować suplementy. Może to mieć swoje zalety, ale jest też pewne ryzyko. Eksperci wymieniają plusy i minusy przyjmowania witaminy C.
Kiedy warto suplementować witaminę C? Co dzieje się z organizmem po witaminie C? Czy witaminę C można przedawkować? Sprawdź teraz w naszej galerii, na jakie choroby pomaga witamina C.
Dawkowanie witaminy C
Zalecana dzienna porcja witaminy C dla dorosłych to:
- 90 mg dla mężczyzn;
- 75 mg dla kobiet;
- 85 mg w ciąży;
- 120 mg podczas karmienia piersią;
- dodatkowe 35 mg dla osób palących.
Zanim rozpoczniesz suplementację witaminy C, lepiej sprawdź, czy w ogóle jej potrzebujesz poprzez badanie stężenia witaminy C we krwi. Jest to szczególnie rekomendowane osobom, które:
- cierpią na choroby układu sercowo-naczyniowego
- chorują na cukrzycę typu 2
- stosują diety eliminacyjne
- chorują na choroby neurodegeneracyjne
- mają zdiagnozowaną jaskrę bądź zaćmę
- palą papierosy
- intensywnie trenują
- są narażone na przewlekły stres
- chcą suplementować witaminę C – w celu ustalenia dawki
Skontrolowanie poziomu witaminy C we krwi powinny rozważyć także kobiety w ciąży oraz karmiące, seniorzy i osoby, których dieta jest mało zróżnicowana.