
Zatrudnienie osadzonych to jeden z wielu elementów w procesie resocjalizacji osadzonych. Skazani nie zawsze są zatrudniani zgodnie z posiadanym wykształceniem, czy zawodem, który wykonywali na wolności. Praca umożliwia pozyskanie środków finansowych na potrzeby własne oraz rodziny. Skazany, który otrzymuje wynagrodzenie za pracę, często wspiera finansowo swoją rodzinę, przesyłając im część zarobionych w jednostce penitencjarnej pieniędzy. W przypadku zobowiązań alimentacyjnych administracja jednostki dokonuje potrącenia posiadanych zobowiązań skazanego z zarobionych przez niego środków finansowych. Praca pozwala na pokrycie kar pieniężnych, alimentów oraz innych zobowiązań często nałożonych przez sąd.

Nie tylko skazani mają profity z zatrudnienia, również kontrahenci bardzo chętnie zatrudniają osadzonych - nie muszą podpisywać indywidualnych umów z osadzonymi, a jedynie jedną - z dyrektorem jednostki penitencjarnej. Ważnym aspektem zatrudnienia skazanych jest możliwość skorzystania z refundacji, czyli wypłaty ryczałtu z tytułu zwiększonych kosztów zatrudnienia osób pozbawionych wolności w wysokości 35 proc. wynagrodzeń przysługujących osobom pozbawionym wolności.

Korzyści z pracy osadzonych ma także Służba Więzienna. Z wynagrodzenia przysługującego skazanym potrącane jest 7 proc. na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej – Fundusz Sprawiedliwości. Z tych środków Służba Więzienna organizuje i finansuje szkolenia kursowe podnoszące kompetencje społeczne osadzonych i przygotowujące ich do życia na wolności. Z w/w funduszu finansowana jest również pomoc dla osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Nie wszyscy osadzeni mogą pracować poza murami zakładu, część z nich zatrudnia się wewnątrz jednostki. Pracę wykonają osadzeni pod ścisłym nadzorem dysponentów.