- Słyszałem, że więcej państwowej ziemi po wyłączeniu z dużych dzierżaw wróci do KOWR-u i właściciele rodzinnych gospodarstw będą mogli z tego skorzystać - mówi rolnik z pow. chełmińskiego. - Czekamy na szczegóły, bo chętnych jest wielu.
Chodzi o to, że niektóre grunty wrócą do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie mógł je rozdysponować. To efekt zakończenia w najbliższym czasie umów dzierżaw, które w myśl ustawy z 16 września 2011 r. (o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw), podlegały wyłączeniu powierzchni 30% użytków rolnych.
Tam wrócą grunty
Jak informuje Tomasz Just z Wydziału Kształtowania Ustroju Rolnego i Gospodarowania Zasobem KOWR OT Bydgoszcz, w 2022 r. oraz 2023 r. do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa wrócą z tego tytułu grunty o łącznym areale 2 137 ha.
Grunty, które KOWR przejmie w 2022 r. położone są w powiecie chełmińskim (gm. Unisław), toruńskim (gm. Zławieś Wielka) i świeckim (gm. Jeżewo). Z kolei w 2023 r. do ZWRSP wrócą grunty położone w powiecie nakielskim (gm. Sadki) i chełmińskim (gm. Stolno).
- W Kujawsko-Pomorskiem nadal panuje taki głód ziemi, że bez problemu moglibyśmy przede wszystkim wydzierżawić znacznie więcej nieruchomości - dodaje Wojciech Kędzia, dyr. bydgoskiego oddziału KOWR. - Zostaną one rozdysponowane w przetargach ograniczonych dla rolników indywidualnych na powiększenie istniejących gospodarstw rodzinnych.
Tomasz Just wyjaśnia, że w roku 2022 wygasają trzy umowy dzierżawy. Dotyczą one:
- nieruchomości położonej w gm. Unisław - 380 ha. Cała powierzchnia zostanie rozdysponowana w drodze przetargów ograniczonych do rolników. Do sprzedaży przeznaczona została nieruchomość o łącznej powierzchni 73 ha, a przetarg odbędzie się 21 grudnia 2022 r. Z kolei przetargi na dzierżawę ogłoszone zostaną w styczniu 2023 r.
- nieruchomości położonej w gminie Zławieś Wielka - 239 ha. Do przetargów przeznaczonych będzie ogólnie 18 nieruchomości o powierzchniach od 9,5 do 19 ha oraz jedna o pow. 28,5 ha. Przetargi na dzierżawę ogłoszone zostaną w styczniu 2023 r.
- nieruchomości położonej w położonej w gminie Jeżewo o powierzchni 478 ha. Przetargi na dzierżawę ogłoszone zostaną w I kwartale 2023 r.
W roku 2023 wygasają kolejne dwie umowy dzierżawy, które dotyczą:
- nieruchomości położonej w pow. chełmińskim (gmina Stolno) o powierzchni 570 ha,
- nieruchomości położonej w powiecie nakielski (gmina Sadki) o powierzchni 470 ha.
Tomasz Just podkreśla, że do dzierżawy - co do zasady, przeznaczane są niezabudowane działki geodezyjne zbliżone powierzchniowo do średniej wielkości gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w województwie (w woj. kujawsko-pomorskim średnia wynosi 17 ha): - Duże działki gruntu podlegają podziałom geodezyjnym. Do sprzedaży przeznaczane będą nieruchomości zabudowane wraz niezbędnym areałem gruntów zapewniającym prowadzenie w budynkach produkcji zwierzęcej.
To też może Cię zainteresować
KOWR nie dostrzega zagrożeń w ich terminowym rozdysponowaniu i zauważa, iż potencjał nieruchomości przygotowanych dla rolników oraz duże zainteresowanie – przede wszystkim dzierżawą gruntów - powoduje, że wszystkie działki znajdą nowego użytkownika.
Plany restrukturyzacji poszczególnych gruntów w każdym przypadku przedstawione były delegatom właściwej powiatowej Izby Rolniczej - zapewnił KOWR.
U nas kupują ziemię drożej
Rolnicy, którzy chcą kupić grunty, nabywają je głównie na wolnym rynku. A duże zainteresowanie podnosi ceny.
Główny Urząd Statystyczny podał, że w drugim kwartale 2022 roku średnia cena gruntu ornego dobrej klasy - I, II, IIIa wyniosła w Polsce 71 931 zł za hektar, w Kujawsko-Pomorskiem było to aż 81 245 zł/ha. W przypadku gruntów średniej klasy IIIb, IV w kraju średnia wyniosła 60 831 zł/ha, w woj. kujawsko-pomorskim także była wyższa - 64 396 zł/ha.
Nawet użytki rolne słabej klasy (V, VI) były w Kujawsko-Pomorskiem drogie, bo średnio było to 48 793 zł/ha, podczas gdy w Polsce ta średnia wyniosła 44 305 zł/ha.
