Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tych miejscach jest AI i nawet nie wiesz, że zbiera informacje o tobie. Jakie są zagrożenia?

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Sztuczna inteligencja czyta maile i posty w mediach społecznościowych oraz pisma od klientów.
Sztuczna inteligencja czyta maile i posty w mediach społecznościowych oraz pisma od klientów. unsplash
Sztuczna inteligencja jest nawet tam, gdzie się jej nie spodziewamy. Czyta choćby nasze maile. Nawet jeśli nie są to wiadomości z naszej skrzynki, mogą być to maile, które wysłaliśmy do kogoś. Odpowiada za wiele procesów w naszej miejscowości, jak sygnalizacja drogowa, światło na ulicach lub dostarczanie wody, a firmy lepiej wiedzą, jak dopasować produkty do naszych potrzeb. To także automatyzacja wielu procesów. Konsekwencje mogą dotyczyć problemów z prywatnością. Będzie też mniej pracy dla pewnych pracowników.

Spis treści

Co potrafi sztuczna inteligencja? Wykorzystujemy ją w tych celach. Zbiera o nas różne dane, które codziennie zostawiamy nie tylko w Internecie

Sztuczna inteligencja czyta maile i posty w mediach społecznościowych oraz pisma od klientów. Ogląda nagrania z monitoringu miejskiego, monitoringu w budynkach, a nawet pomaga w usługach związanych z e-zdrowiem.

W ten sposób powstały tzw. inteligentne miasta, które zapewniają swoim mieszkańcom połączone sieci energetyczne, wodociągowe, kanalizację, oświetlenie oraz inne niezbędne do funkcjonowania media. Inteligentne budynki są wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, ogrzewania, klimatyzacji, pozwalają na znaczące oszczędzanie energii. Natomiast usługi z zakresu e-zdowia pomagają poprawić wydajność systemu ochrony zdrowia. Aplikacje mobilne i inteligentne rozwiązania przypominają pacjentom o zażyciu leków, zmierzeniu pulsu lub ciśnienia krwi.

Firmy dzięki AI zapewniają swoim klientom bardziej spersonalizowane usługi. Ułatwiają pracownikom dostęp do zasobów z dowolnego miejsca, co umożliwia im zachowanie produktywności podczas pracy zdalnej.

Sztuczna inteligencja radzi sobie z przetwarzaniem danych dużo lepiej niż człowiek. Przetwarza informacje szybciej, identyfikuje wzorce czy odchylenia od normy, które ludzie mogą przeoczyć. Dzięki temu możliwe jest szybkie łączenie danych z różnych miejsc i tworzenie na ich podstawie dokładniejszych prognoz. Inteligentne algorytmy pozwalają też lepiej zrozumieć zachowania klientów, przyspieszać procesy i podejmować bardziej świadome decyzje biznesowe.

– AI pozwala na automatyzację wielu procesów: od obsługi klienta po optymalizację łańcucha dostaw. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na bardziej strategicznych i kreatywnych zadaniach, zamiast tracić czas na rutynowe czynności. Sztuczna inteligencja pomaga również w zapobieganiu wyciekom wrażliwych informacji, monitorując dane i identyfikując potencjalne zagrożenia – komentuje Michał Zajączkowski, regionalny wiceprezes ds. sprzedaży w firmie OpenText.

Sztuczna inteligencja umożliwia firmom dostarczanie klientom wysoce spersonalizowanych komunikatów i rozwiązań, dzięki czemu czują się docenieni i zrozumiani. Dostarcza również firmom niezbędnych informacji, aby zrozumieć zachowania klientów, ich intencje i przewidywać ich następne działania oraz informacje, których będą potrzebowali.

– Od kilkudziesięciu lat rozwijamy rozwiązania do zarządzania informacją, także z wykorzystaniem AI i uczenia maszynowego. Generatywna sztuczna inteligencja stworzyła wiele nowych możliwości biznesowych. Co ważne, pojawiła się też jednak zupełnie nowa warstwa danych wykorzystywanych do uczenia systemów, którymi trzeba odpowiednio zarządzać – dodaje ekspert OpenText.

Jakie są konsekwencje korzystania z AI? Mogą być problemy z prywatnością i mniej pracy dla pewnych pracowników

Warto podkreślić, że choć sztuczna inteligencja jest narzędziem niezwykle potężnym, powinna być mniej postrzegana jako zagrożenie dla miejsc pracy, a bardziej jako wsparcie dla pracowników, które może wyeliminować konieczność wykonywania monotonnych i powtarzalnych zadań, na rzecz bardziej kreatywnych i rozwojowych aktywności.

– Trzeba przy tym jednak też pamiętać, że rosnące zapotrzebowanie na AI wiąże się z koniecznością nabywania nowych umiejętności. Firmy i pracownicy muszą inwestować w rozwijanie kompetencji związanych ze sztuczną inteligencją, aby nie zostać w tyle za postępem technologicznym. Niektóre obawy dotyczące sztucznej inteligencji, choć zrozumiałe, często są bezpodstawne. Ludzie zawsze będą mieli swoje miejsce i nie zostaną całkowicie zastąpieni przez AI. W ich miejsce mogą jednak pojawić się osoby, które lepiej poradzą sobie z nowymi technologiami – podsumowuje Michał Zajączkowski, regionalny wiceprezes ds. sprzedaży w firmie OpenText.

Co ciekawe, 3% pracodawców, którzy wzięli udział w badaniu „AI i rynek pracy w Polsce”, przygotowanego przez Cpl Poland i portale pracy Just Join IT oraz RocketJobs.pl stwierdziło, że aktualnie w ich firmach wprowadzono zakaz korzystania z AI do momentu wypracowania odpowiednich procedur.

Widać więc dwa skrajne podejścia: przeważający optymizm, który ściera się z praktyką wyłączania sztucznej inteligencji do czasu znalezienia na nią pomysłu.

- W Cpl wspieramy innowacje i wdrażamy nowe technologie, które pomagają nam skuteczniej działać na rzecz naszych klientów. Jednakże, biorąc pod uwagę potencjalny wpływ sztucznej inteligencji, staramy się ostrożnie badać te obszary, zwracając należytą uwagę na przepisy dotyczące ochrony danych i przyszłe wymogi, wynikające z nowej unijnej ustawy o sztucznej inteligencji - mówi Lorna Conn, CEO Cpl Jobs.

Prywatność jest prawem człowieka. Paradoksalnie jednak, w dzisiejszym cyfrowym społeczeństwie nierzadko stanowi ona swego rodzaju walutę. Użytkownicy sami godzą się na udostępnianie swoich danych, aby otrzymać możliwość korzystania z wielu cyfrowych udogodnień. Ten stan rzeczy, choć nierzadko uznawany już za codzienność, stanowi istotne zagrożenie. Jest on wykorzystywany przez sztuczną inteligencję i prywatne firmy.

Cyfrowe zaufanie to oczekiwanie, że techniczne rozwiązania oraz dostarczające je podmioty będą chronić interesy swoich konsumentów. Każde przedsiębiorstwo musi wdrożyć odpowiednie środki, procesy i narzędzia zarządzania, aby zapewnić obywateli, że cyfrowy świat, na którym polegają, jest bezpieczny, niezawodny i zrównoważony.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W tych miejscach jest AI i nawet nie wiesz, że zbiera informacje o tobie. Jakie są zagrożenia? - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska