Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tych miejscach uchodźcy z Ukrainy znajdą schronienie w powiecie wąbrzeskim, jeśli będzie tak potrzeba

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Urząd Miasta w Wąbrzeźnie zadeklarował, że w hotelu na Stadionie Miejskim im. Jana Wesołowskiego mógłby przyjąć 25 uchodźców z Ukrainy
Urząd Miasta w Wąbrzeźnie zadeklarował, że w hotelu na Stadionie Miejskim im. Jana Wesołowskiego mógłby przyjąć 25 uchodźców z Ukrainy Facebook/Stadion Miejski im. Jana Wesołowskiego w Wąbrzeźnie
Starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz przekazał wojewodzie kujawsko-pomorskiemu Mikołajowi Bogdanowiczowi informację o miejscach na terenie powiatu wąbrzeskiego, w których w przypadku nasilenia konfliktu między Rosją a Ukrainą mogliby znaleźć schronienie uchodźcy z Ukrainy.
od 16 lat

Samorządy z powiatu wąbrzeskiego zadeklarowały, ilu przyjmą uchodźców z Ukrainy

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało, że w związku z napiętą sytuacją pomiędzy Rosją a Ukrainą Polska przygotowuje się na różne scenariusze. Podejmuje w związku z tym rozmaite działania, wśród których jest m.in. zlecenie wojewodom znalezienia miejsc na terenie ich województw, w których mogliby znaleźć schronienie uchodźcy z Ukrainy. Także wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz szuka takich miejsc, w związku z czym zawnioskował do starostów, burmistrzów i wójtów z regionu o przekazanie, w których miejscach na terenie swoich samorządów mogliby zapewnić schronienie Ukraińcom, którzy mogliby do nas dotrzeć w przypadku nasilenia konfliktu.

Urząd Miasta Wąbrzeźno 1 lutego przekazał do Starostwa Powiatowego w Wąbrzeźnie, że w stolicy powiatu wąbrzeskiego można byłoby przyjąć 25 uchodźców z Ukrainy. Zakwaterować natomiast można byłoby ich w hotelu na Stadionie Miejskim im. Jana Wesołowskiego. - Obiekt ten jesteśmy w stanie przygotować dla uchodźców w ciągu 5 dni od momentu zgłoszenia takiej potrzeby - przekazała nam Anna Borowska z Urzędu Miasta w Wąbrzeźnie.

Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica przekazał nam, że pismo w sprawie poinformowania wojewody o możliwych miejscach zakwaterowania uchodźców na terenie gminy Płużnica dotarło do nich dwa tygodnie temu, gdy w budynku Centrum Edukacji Ekologicznej w Orłowie, który mogliby przeznaczyć na schronienie dla uchodźców, przebywały dwie rodziny oczekujące na mieszkania socjalne. Z tego powodu gmina nie poinformowała wtedy, że w razie potrzeby przeznaczy ten budynek na zakwaterowanie uchodźców, jednak wójt gminy Płużnica podkreśla, że gmina deklaruje współpracę z wojewodą i gdy tylko będzie będzie taka potrzeba, a wspomniane rodziny z gminy Płużnica zamieszkają w przeznaczonych dla nich mieszkaniach socjalnych w Goryniu, to gmina Płużnica w Centrum Edukacji Ekologicznej w Orłowie może zapewnić uchodźcom z Ukrainy 50 miejsc noclegowych. Warto podkreślić, że wspomniane dwie rodziny z gminy Płużnica mają już zapewnione mieszkania w Goryniu, jednak nie mieszkają tam obecnie z przyczyn technicznych.

Łukasz Gapiński, zastępca wójta gminy Ryńsk przekazał nam, że gmina Ryńsk ma jedno dostępne mieszkanie komunalne na terenie gminy, w którym mogłaby zamieszkać jedna rodzina.

Barbara Pawlikowska, referent ds. obrony cywilnej, działalności gospodarczej w Urzędzie Gminy w Książkach przekazała nam natomiast, że na terenie gminy Książki nie udało znaleźć się miejsc, w których mogliby znaleźć schronienie uchodźcy z Ukrainy. Gmina na swoim terenie nie miała także takich miejsc, gdy poszukiwano ich do odbywania kwarantanny zbiorowej.

Także Urząd Gminy w Dębowej Łące przekazał staroście wąbrzeskiemu, że na terenie gminy Dębowa Łąka nie ma miejsc, w których można byłoby przyjąć uchodźców z Ukrainy.

Jak dowiedzieliśmy się od Józefa Krawczyka, sekretarza powiatu wąbrzeskiego Starostwo Powiatowe w Wąbrzeźnie zbiorcze zestawienie o miejscach, w których można byłoby przyjąć uchodźców z Ukrainy na terenie powiatu przekazało wojewodzie kujawsko-pomorskiemu 1 lutego.

MSWiA przygotowuje się na przybycie uchodźców z Ukrainy

Warto dodać, że zgodnie z komunikatem przekazanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w strukturach MSWiA działa zespół, który opracowuje rozwiązania kompleksowo uwzględniające rozwój sytuacji w ramach konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Ponadto MSWiA zapewnia, że prowadzi stały monitoring sytuacji w związku z kryzysem na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Sytuacja jest analizowana na bieżąco w ścisłej współpracy z Komendą Główną Straży Granicznej i innymi służbami, Urzędem do Spraw Cudzoziemców oraz wojewodami. Procedury w związku z potencjalnym zwiększeniem ruchów migracyjnych są przygotowywane zgodnie z Krajowym Planem Zarządzania Kryzysowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska