Bez wychodzenia z domu i bez kolejki
Aleksandrowska skarbówka spodziewa się około 22 tysięcy rocznych zeznań podatkowych. Nie wszyscy je wysyłają pocztą. Wielu przynosi je osobiście. - Jakoś nie mam zaufania, że list z zeznaniem dotrze - nie ukrywa pani Krystyna z gm. Waganiec. - Poza tym boję się, że zgubię gdzieś to małe pocztowe potwierdzenie. Wolę sama przywieźć PIT. Sprawdzą, przyłożą pieczątkę, będę spokojna, że mam dowód - mówi. Przyznaje, że może skorzystać z odliczeń i zależy jej na jak najszybszym zwrocie nadpłaconego podatku.
Przeczytaj także: Formularz PIT 37 [pobierz, wydrukuj]
Do poniedziałku złożono ok. 21 procent spodziewanych zeznań.Nietrudno przewidzieć, że najbardziej gorące dni dla Urzędu Skarbowego dopiero nadejdą. Jak co roku będą dodatkowe dyżury i praca w niektóre soboty.
Rozliczyć się z fiskusem nie trzeba w formie papierowej. Można skorzystać z drogi elektronicznej. Ta wygodna forma zyskuje - ku uciesze pracowników urzędu - coraz więcej zwolenników, choć wciąż stanowi margines. W ubiegłym roku skorzystało z niej 422 podatników, w tym wprawdzie do tej pory już dwa razy tyle, ale to wciąż kropla w morzu.
Wypełnianie eletronicznego formularza jest proste. Jak to zrobić, można zobaczyć na stronie www. e-deklaracje. gov.pl - Trzeba pamiętać, by uważnie przeczytać wypełnione rubryki i koniecznie pobrać urzędowe potwierdzenie odbioru, wydrukować je sobie i zachować. Jest ono tak samo ważne jak pieczątka, którą przystawiają nasi pracownicy odbierający zeznania - tłumaczy Violetta Krajewska, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Aleksandrowie Kujawskim.
Uwaga! W tym roku są pewne nowości. - Od tego roku w kontaktach z fiskusem nie podajemy NIP, tylko PESEL, który powinniśmy wpisać na deklaracjach podatkowych - mówi Dorota Masłowska, kierownik referatu obsługi bezpośredniej w aleksandrowskiej skarbówce.
Mniej dokumentów
- Inną nowością jest obowiązek wpisania do zeznania aktualnego miejsca zamieszkania. Dzięki temu możemy powiadomić Urząd Skarbowy o zmianie adresu bez wypisywania dodatkowych dokumentów.
Dorota Masłowska wyjaśnia że jeśli ktoś mieszkał i nadal jest zameldowany na przykład w Toruniu, ale w ostatnim dniu ubiegłego roku mieszkał w Ciechocinku, to w zeznaniu podatkowym powinien podać adres toruński, ale powinien je złożyć w aleksandrowskim Urzędzie Skarbowym.
Przeczytaj także: Wypełniasz PIT - strzeż się tych błędów
Nie ma już obowiązku oddzielnego powiadamiania skarbówki o zmianie nazwiska czy dowodu osobistego. Te zmiany przekazane zostaną przez bazę PESEL. Powinniśmy jednak złożyć druk rejestracyjny ZAP-3, jeśli chcemy wskazać rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot podatku z zeznania.
Tym, którzy wolą tradycyjną formę złożenia zeznania rocznego przypominamy, że Urząd Skarbowy organizuje dodatkowe dyżury. Najbliższy w sobotę 10 marca w godz. 7.00- 15.00. Kolejny - 28 kwietnia w tych samych godzinach. Jak co roku tuż przed końcem kwietnia pracownicy US będą do dyspozycji podatników do godz. 18.00, konkretnie w piątek 27 kwietnia i w poniedziałek 30 kwietnia. Warto też pamiętać, że we wtorki skarbówka pracuje do 18.00.
Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców