https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Vistuli kaszlał silnik, przyszedł czas na Bizona. Władza ludowa pękała z dumy

s
Ta historia ma początek w latach 60., kiedy to kombajn Vistula wjechał na polskie pola i ułatwił żniwa. Z czasem rolnicy zaczęli jednak skarżyć się na kosztowne naprawy i małą wydajność. Pojawił się dylemat: sprowadzanie maszyn żniwnych ze Związku Radzieckiego czy stworzenie nowego kombajnu?Polakom udało się to drugie. Płocka Fabryka Maszyn Żniwnych skonstruowała nowe kombajny - legendarne do dzisiaj Bizony. Ich poligonem doświadczalnym były pola Państwowych Gospodarstw Rolnych, zachwyty się mnożyły.28 kwietnia 1972 roku został przekazany tysięczny Bizon. I to z jaką pompą! W uroczystości wzięli udział nie tylko przedstawiciele władzy i fabryki, ale też m.in. goście z ministerstw - przemysłu maszynowego, rolnictwa oraz z Warszawskiego KomitetuWojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Dodajmy, że Fabryka Maszyn Żniwnych powstała w 1870 roku. Jej działalność w Płocku zapoczątkował Mojżesz Szyja Sarna. Zakład opuszczały pługi i sieczkarnie.
Ta historia ma początek w latach 60., kiedy to kombajn Vistula wjechał na polskie pola i ułatwił żniwa. Z czasem rolnicy zaczęli jednak skarżyć się na kosztowne naprawy i małą wydajność. Pojawił się dylemat: sprowadzanie maszyn żniwnych ze Związku Radzieckiego czy stworzenie nowego kombajnu?Polakom udało się to drugie. Płocka Fabryka Maszyn Żniwnych skonstruowała nowe kombajny - legendarne do dzisiaj Bizony. Ich poligonem doświadczalnym były pola Państwowych Gospodarstw Rolnych, zachwyty się mnożyły.28 kwietnia 1972 roku został przekazany tysięczny Bizon. I to z jaką pompą! W uroczystości wzięli udział nie tylko przedstawiciele władzy i fabryki, ale też m.in. goście z ministerstw - przemysłu maszynowego, rolnictwa oraz z Warszawskiego KomitetuWojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Dodajmy, że Fabryka Maszyn Żniwnych powstała w 1870 roku. Jej działalność w Płocku zapoczątkował Mojżesz Szyja Sarna. Zakład opuszczały pługi i sieczkarnie. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Ta historia ma początek w latach 60., kiedy to kombajn Vistula wjechał na polskie pola i ułatwił żniwa. Z czasem rolnicy zaczęli jednak skarżyć się na kosztowne naprawy i małą wydajność. Pojawił się dylemat: sprowadzanie maszyn żniwnych ze Związku Radzieckiego czy stworzenie nowego kombajnu? Polakom udało się to drugie. Płocka Fabryka Maszyn Żniwnych skonstruowała nowe kombajny - legendarne do dzisiaj Bizony. Ich poligonem doświadczalnym były pola Państwowych Gospodarstw Rolnych, zachwyty się mnożyły. 28 kwietnia 1972 roku został przekazany tysięczny Bizon. I to z jaką pompą! W uroczystości wzięli udział nie tylko przedstawiciele władzy i fabryki, ale też m.in. goście z ministerstw - przemysłu maszynowego, rolnictwa oraz z Warszawskiego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Dodajmy, że Fabryka Maszyn Żniwnych powstała w 1870 roku. Jej działalność w Płocku zapoczątkował Mojżesz Szyja Sarna. Zakład opuszczały pługi i sieczkarnie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska