Prognozy nie były najlepsze. Na podstawie obserwacji szacowano, że w tym roku żarłoczne gąsienice mogą zagrozić nawet 30 tys. hektarom dominujących w naszym regionie lasów sosnowych. Na szczęście jednak tej wiosny leśników skutecznie wsparła... pogoda.
- Zimna i mokra wiosna nie sprzyjała rozwojowi strzygoni choinówki - mówi Kazimierz Stańczak, naczelnik Wydziału Ochrony Ekosystemów w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. - Owad ten został mocno zredukowany przez warunki atmosferyczne. Owszem, musieliśmy ograniczać jego populację, ale nie w takim stopniu, jak wcześniej zakładaliśmy.
Lotnicze zabiegi ratunkowe, bo tak fachowo określa się prowadzone z powietrza opryski środkiem owadobójczym, rozpoczęły się już w połowie maja na terenie podtoruńskich nadleśnictw Cierpiszewo i Solec Kujawski. Gradacja barczatki sosnówki przybrała tam takie rozmiary, że mogło dojść do nieodwracalnego uszkodzenia koron drzew. Leśnicy nie mogli dłużej czekać.
Już na początku czerwca samoloty musiały jednak ponownie pojawić się nad nadleśnictwami Cierpiszewo, Gniewkowo i - dodatkowo - Dobrzejewice, ale tym razem ograniczano tam populację brudnicy mniszki.
- Chodziło o powierzchnię ponad 5,5 tys. hektarów - dodaje Kazimierz Stańczak. - Wykorzystywaliśmy aż dwa samoloty typu Dromader, by zadziałać maksymalnie szybko i skutecznie.
Do końca ubiegłego tygodnia leśnicy zmagali się też z brudnicą mniszką i strzygonią choinówką w Borach Tucholskich. Tam również w rachubę wchodziło ponad 5 tys. hektarów zagrożonych lasów.
Atomizery służące do rozpylania środków owadobójczych zostały już z samolotów zdemontowane, a leśnicy właśnie podsumowują wiosenną akcję.
- Sytuacja została opanowana - zabiegi lotnicze przeprowadziliśmy na obszarze o łącznej powierzchni 13600 hektarów i kosztowały one ok. 1,5 mln zł - mówi Kazimierz Stańczak. - Nie oznacza to jednak, że teraz możemy spać spokojnie. Stwierdziliśmy występowanie borecznika, którego druga generacja może ujawnić się na przełomie sierpnia i września. Cały czas musimy więc uważnie obserwować las.