Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwa w pow. świeckim zakazują wstępu na pewne obszary lasu. Trwają opryski na brudnicę mniszkę - szkodnika lasów iglastych

Agata Kozicka
Agata Kozicka
Mieszkańców Lipinek, Starej Huty, Rybnej, Rulewa i Busni, mógł obudzić warkot samolotu opryskującego lasy przeciwko brudnicy mniszce, która grozi zjedzeniem sosen i świerków
Mieszkańców Lipinek, Starej Huty, Rybnej, Rulewa i Busni, mógł obudzić warkot samolotu opryskującego lasy przeciwko brudnicy mniszce, która grozi zjedzeniem sosen i świerków Sławomir Kowalski [zdjęcie ilustracyjne]
W lasach powiatu po raz kolejny zanotowano ogniska gradacyjne brudnicy mniszki. Jest jej za dużo, więc leśnicy walczą ze szkodnikiem. Obowiązuje zakaz wstępu do niektórych lasów.

Brudnica mniszka to motyl, a bliżej - ćmą, o której mówi się, że to „prawdziwy komandos w świecie owadów”. Świetnie przystosowana nawet do niesprzyjających warunków życiowych i niezmiernie żarłoczna.

Brudnica igły się nie boi. Pożera ją od nasady

Dla lasów ilastych, bo to igłami głównie się odżywiają jej gąsienice, bardzo niebezpieczna. Brudnica jest jednym z najgroźniejszych szkodników drzewostanów sosnowych w owadzim świecie. Mimo iż żyje krótko, zwykle do 14 dni, to w tym krótkim czasie każda samica składa nawet do 200 jaj. To właśnie z nich wylęgają się niebywale żarłoczne gąsienice, niszczące igły drzew, zwłaszcza sosnowych i świerkowych.

Co więcej, w przeciwieństwie do większości motyli, brudnice jedzą tylko jako gąsienice. Jako motyle - już nie. Ich cała uwaga skoncentrowana jest na rozmnażaniu. Do tego nie składają jaj w jednym miejscu, ale przelatują po kilkanaście kilometrów i składają po 20-30 jaj w różnych miejscach.

A to nie koniec jej umiejętności. Gąsienice brudnicy potrafią spuścić się z drzewa na ściółkę za pomocą jedwabnej nici, po czym wchodzą na kolejne drzewo.

Zresztą szkodniki te nie jedzą całych igieł, tylko nagryzają je u nasady. Reszta igły i tak już jest do niczego i spada.

Gradacje leśnicy opryskują

Kiedy brudnica pojawia się masowo, to mówimy wtedy o gradacji. Gradacje nękały Polskę w latach 60., 70. oraz 80. Czasami na jednej trzeciej terenów polskich lasów.

Teraz już leśnicy nie dopuszczają do takiej samowoli szkodnika. By uchronić lasy przed klęską, wtedy, gdy jej gąsienice przesadnie się namnożą, leśnicy decydują się na opryski ograniczające liczebność tego gatunku na określonym terenie.

Najpierw sprawdzają nagromadzenie gąsienic w danym rejonie, ściśle określają, gdzie jest jej zbyt dużo i zlecają tam opryski.

Nieszkodliwe dla ludzi i innych zwierząt

- Opryskuje się lasy ściśle tylko w tych miejscach, gdzie brudnicy mniszki jest zbyt dużo - wyjaśnia leśniczy Zdobysław Czarnowski z Nadleśnictwo Kościerzyna. - Aby dokonać oprysku musi być odpowiednia pogoda, bezwietrzna. Wiatr nie może przekraczać 3 km na godz. Nie może padać, a samoloty latają bardzo nisko nad drzewami, żeby opryskać jedynie te tereny, gdzie to konieczne.

I dodaje: - Opryski są substancjami nieszkodliwymi dla roślin oraz dla innych owadów i zwierząt. To taki środek chemiczny, który działa jedynie na ten gatunek - przekonuje i zaznacza, że kilka lat temu przebywał pod samolotem rozpylającym tę substancje i nic mu się nie stało.

Ale zakaz wstępu do lasu jest

Mimo jego pewności, podczas oprysków obowiązuje zakaz wejścia do lasu.

Tak jest na przykład teraz na niektórych obszarach Nadleśnictwa Dąbrowa.

- Aby uniknąć jakichkolwiek ewentualnych problemów, czy skutków działania tych substancji, zgodnie z zaleceniami - do 14 czerwca na niektórych terenach naszego nadleśnictwa wprowadzono zakaz wstępu do lasu. Obowiązuje na czas oprysków oraz przez jakiś czas po nich - wyjaśnia Joanna Bock, z Nadleśnictwa Dąbrowa.

Do 14 czerwca ograniczenie obowiązuje też w Nadleśnictwie Zamrzenica. Do 16 czerwca, natomiast, na niektórych terenach Nadleśnictwa Osie.

Agro Pomorska - odcinek 64.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska