Szczegóły na stronie: https://biskupin.pl/festyn-2023/
Na Studzienickie Łąki i na Szwedzką Górę
W niedzielę 17 września Pracownia Archeologiczna ,,Imladris” Roberta Grochowskiego oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków „Bunkier” zapraszają na wycieczkę z cyklu „Trylogia Zielonej Puszczy”, odsłona II. Jesienią Malowane pt. „Studzienieckie Łąki i Szwedzka Góra”.
Zbiórka o godz. 7:35 na dworcu kolejowym w Nowej Wsi Wielkiej, wyjście na trasę o godzinie 7:45. Dojazd pociągiem Regio, odjazd z dworca Bydgoszcz Główna o godz. 7:10. Trasa 24 - kilometrowego rajdu: Nowa Wieś Wielka (trakt do Inowrocławia), Dąbrowa Wielka (niemiecka linia obronna z 1945 r.), Leszyce (cegielnia, szkoła, leśniczówka, niemiecki obóz dla pracowników przymusowych z 1944 r.), Chrośna (Studzienieckie Łąki, Szwedzka Góra), Dębinka (cmentarz ewangelicki), Dobromierz (cmentarz ewangelicki), Nowa Wieś Wielka. Uczestnicy zatrzymają się w miejscach, gdzie onegdaj znajdowały się karczmy, szkoły i cmentarze menonickie.
Powrót pociągiem Regio ze stacji kolejowej Nowa Wieś Wielka o godz. 16:05 lub 18:21 (w zależności od okoliczności i tempa marszu) lub autobusem linii 99 o godz. 15:50 lub 17:20.
To też może Cię zainteresować
Wstęp wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy (kontakt na fb lub mailowo: [email protected]). Uczestnictwo tylko po uzyskaniu zaproszenia organizatora.
Pieszo do Otorowa
W tę samą niedzielę (17 września) Klub Turystów Pieszych "Wędrownik" RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na rajd pieszy do Otorowa. Trasa powiedzie poprzez urozmaicone krajobrazowo tereny zalewowe doliny Wisły, pobiegnie przez bydgoskie Zimne Wody i Łęgnowo wałem przeciwpowodziowym do Otorowa.
Turyści podejdą do domu w kształcie czajnika w Makowiskach, dalej lasem, polami i powrót ścieżką pod wałem, około 18 km. Zbiórka o godz. 9:30 na przystanku Stomil (dojazd tramwajem linii 6 oraz autobusem linii 73). Powrót z tego samego miejsca.
Szczegółowe informacje u organizatora - Małgorzata Sobkowiak-Swigon, tel.693 352 782.
Spływ przez Bydgoszcz
Kolejną niedzielną (17 bm.) imprezę organizuje Muzeum Kanału Bydgoskiego - zaprasza na spływ kajakowy z przewodnikiem z cyklu "Zostań Turystą w swoim mieście".
Zbiórka o godzinie 10:00 przy Muzeum Kanału Bydgoskiego, ul. Staroszkolna 10 w Bydgoszczy. Trasa: Kanał Bydgoski - Brda – Wyspa Młyńska – przystań Zimne Wody przy ul. Toruńskiej 155G. Bezpłatne bilety można rezerwować na stronie https://bilety.kanalbydgoski.pl/index.php/bilety/ Jeśli zwolnią się jakieś bilety, wtedy dodawane do puli i będą znów dostępne jedynie przez stronę internetową. Przewodnik: Tomasz Izajasz, kontakt: [email protected]
Kajakarze posprzątają kanał i Brdę
W niedzielę odbędzie się także spływ kajakowy w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, połączony ze sprzątaniem Kanału Bydgoskiego i rzeki Brdy. Organizatorem jest Fundacja Czysta Puszcza Bydgoska, a patronat medialny sprawują m.in. „Gazeta Pomorska”, „Express Bydgoski” naszemiasto.pl.
Na każdego uczestnika czekać będzie pakiet startowy: plecak, koszulka oraz książka, a dla tych, którzy dopłyną na Wyspę Młyńską - pyszne jedzenie i EKO PIKNIK. Zapewnione są kajaki, kapoki, rękawiczkie, worki, podbierali oraz chwytaki.
Zbiórka o godz. 9.30 na nabrzeżu mariny nad Kanałem Bydgoskim przy Klubie Sportowym „Gwiazda”, ul. Spacerowa, boczna od Bronikowskiego.
Dodatkową atrakcją na trasie 4-kilometrowego spływu będzie przeprawa przez trzy śluzy: Czyżkówko, Okole oraz Miejską.
Zapisy zostały już skończone, jest komplet uczestników!
Z przewodnikiem po Ostromecku
Ostatnią niedzielną imprezą w naszych zapowiedziach, którą także organizuje Muzeum Kanału Bydgoskiego będzie zwiedzanie Zespołu Pałacowo – Parkowego w Ostromecku z przewodnikiem. Ta impreza również odbędzie się w ramach cyklu "Zostań Turystą w swoim mieście".
Zbiórka o godzinie 12:00 przy wejściu głównym do pałacu Nowego w Ostromecku.
Obiekt składa się z dwóch pałaców i 38-hektarowego parku. Mniejszy z nich to barokowy Pałac Stary, zwany też Myśliwskim lub Pałacem Mostowskich, pochodzący z połowy XVIII wieku. Z jego okien i tarasu rozpościera się widok na Dolinę Wisły oraz rezerwat przyrody Wielka Kępa Ostromecka. Większy, zwany Pałacem Nowym lub Pałacem Schönbornów, to rezydencja w stylu neoklasycystycznym wybudowana w latach 1832–1848 i wzbogacona na przełomie XIX/ XX w. o dwupiętrowe skrzydło, salę balową i tarasy widokowe w tzw. „kostiumie francuskim” łączącym style neorenesansowy i neobarokowy. Całość otacza park, urządzony w stylu angielskim i włoskim.
Bezpłatne bilety można rezerwować na stronie https://bilety.kanalbydgoski.pl/index.php/bilety/. Po udanej rezerwacji na podany adres e-mail zostanie przesłane potwierdzenie (sprawdź folder SPAM). Nie jest prowadzona lista rezerwowa na wydarzenia, jeśli zwolnią się jakieś bilety, to są dodawane do puli i będą znów dostępne jedynie przez stronę internetową. Kontakt: [email protected]
