Zmiana czasu polegająca na wprowadzeniu i odwołaniu czasu letniego obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Chodzi o możliwość skorzystania jak najdłużej ze światła dziennego w danym okresie. Kwestię tę reguluje Dyrektywa 2000/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 stycznia 2001 r. w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego.
Zgodnie z nią czas letni wprowadza się w ostatnią niedzielę marca, a jego odwołanie następuje w ostatnią niedzielę października. Jesienią czas lokalny przesuwany jest godzinę do tyłu.
Przeczytaj także:
Propozycja KE rozpoczęła konsultacje projektu w państwach członkowskich UE. Polska popiera propozycję Komisji zmierzającą do odstąpienia od zmian czasu. Z konsultacji internetowych zakończonych w sierpniu br. przez Komisję Europejską wynika, że 72 proc. osób głosujących z Polski popiera wprowadzenie czasu letniego. W kwestii, który czas zostanie w naszym kraju przyjęty, nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja. Trwają konsultacje międzyresortowe i z innymi krajami UE.
Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa przedsiębiorczości i Technologii, mieszkańcy Polski mogą przeanalizować scenariusze przyjęcia na stałe w Polsce czasu letniego lub czasu zimowego, czy też zachowania regularnych zmian czasu dwukrotnie w ciągu roku. Mają do dyspozycji symulacje pozwalające zobaczyć, jak zmiana czasu wpływa na różne dziedziny ich życia na stronie Głównego Urzędu Miar- bit.ly/2PqDUZh.