https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Wielgiem czynią przygotowania do utworzenia żłobka z prawdziwego zdarzenia

Małgorzata Chojnicka
Edyta Wiśniewska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wielgiem
Edyta Wiśniewska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wielgiem Małgorzata Chojnicka
Program rządowy „Maluch+” daje nowe możliwości i zamierza skorzystać z nich samorząd gminy Wielgie. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wielgiem rozpoczyna diagnozowanie potrzeb społecznych w zakresie zapewnienia opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech. W gminie Wielgie powstał pomysł utworzenia żłobka. Gmina dysponuje pomieszczeniami w Zespole Placówek Oświatowych w Wielgiem, które z powodzeniem można adaptować na ten cel. Samorząd ma w planach ubieganie się o środki w ramach rządowego programu „Maluch+”. Dla młodych rodziców byłoby to świetne rozwiązanie.

Program rządowy „Maluch+” daje nowe możliwości i zamierza skorzystać z nich samorząd gminy Wielgie. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wielgiem rozpoczyna diagnozowanie potrzeb społecznych w zakresie zapewnienia opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech.

W gminie Wielgie powstał pomysł utworzenia żłobka. Gmina dysponuje pomieszczeniami w Zespole Placówek Oświatowych w Wielgiem, które z powodzeniem można adaptować na ten cel. Samorząd ma w planach ubieganie się o środki w ramach rządowego programu „Maluch+”. Dla młodych rodziców byłoby to świetne rozwiązanie.

- Zdajemy sobie sprawę, że młode matki często stają przed poważnym dylematem, jak szybko zdecydować na powrót do pracy po urodzeniu dziecka – mówi Edyta Wiśniewska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wielgiem. – W naszych realiach pozostaje poprosić o pomoc babcię lub wynająć opiekunkę. Ten stan rzeczy zmieniłoby powstanie żłobka. Wielu młodych ludzi wybiera życie w dużym mieście nie tylko z powodu samej pracy, ale też innych możliwości zapewnienia dziecku opieki. Stąd nasz pomysł. W tej chwili przeprowadzamy diagnozę społeczną, by ustalić, ilu rodziców byłoby zainteresowanych zapisaniem dziecka do żłobka.

W obecnych czasach coraz więcej osób dojeżdża do pracy. Odległości nie są już większą przeszkodą, ale wydłużają czas spędzany poza domem. W żłobku dziecko może przebywać maksymalnie do dziesięciu godzin. Ma tam zapewnioną opiekę pielęgnacyjno – pielęgniarską oraz zajęcia opiekuńczo – wychowawcze, uwzględniające jego rozwój. Ideą jest stworzenie warunków jak najbardziej zbliżonych do domowych.

W żłobku mogą przebywać maluchy od 20 tygodnia życia do trzech lat. Jeśli dziecko nie dostanie się do przedszkola, to można ten okres przedłużyć do ukończenia przez nie czwartego roku życia.

- W naszym żłobku mogłoby przebywać do 30 dzieci – kontynuuje kierownik Edyta Wiśniewska. – Będziemy ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu „Maluch+”. Będzie je można przeznaczyć na dostosowanie pomieszczeń na potrzeby żłobka, a potem na jego bieżące utrzymanie. Powstanie takiej placówki to nie tylko pomoc dla rodziców, ale także nowe miejsca pracy. Mam nadzieję, że uda się nam zrealizować to przedsięwzięcie.

Na obecnym rynku pracy kobieta nie może sobie pozwolić na zrezygnowanie z pracy do czasu, gdy jej dziecko pójdzie do przedszkola. Życie pokazuje, że świetnie potrafi pogodzić ze sobą wiele życiowych ról, ale do tego potrzebny jest chociażby żłobek z prawdziwego zdarzenia. Oby powstał taki w Wielgiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska