Wśród nowych kierunków studiów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu jest kognitywistyka, określana jako nauka o umyśle. - Łączy filozofię, medycynę i informatykę - wyjaśnia Anna Wiśniewska, szefowa Działu Dydaktyki UMK.
W najbliższym roku akademickim kognitywistykę będzie studiować dziennie 90 osób. Chętnych było znacznie więcej.
Anna Wiśniewska przyznaje, że uczelni zależy, aby tworzyć kierunki, które umożliwią studentom zdobycie szerokiej wiedzy. Stąd pomysł uruchomienia również europeistyki z filologią włoską. - Są to studia międzykierunkowe - dodaje Wiśniewska.
Można uczyć się za darmo
Od ubiegłego roku w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy można studiować mechatronikę.
- Ten kierunek pozwala zdobyć w przyszłości świetną pracę - zapewnia Agnieszka Kowalkowska, dyrektorka Działu Informacji i Promocji WSG. Wyjaśnia: - W firmach są stanowiska dla specjalistów, którzy posiadają wiedzę z różnych dziedzin. Na przykład informatyki, elektroniki, mechaniki, robotyki i automatyki, które łączy w sobie właśnie mechatronika.
WSG w ramach konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymała 4,5 mln zł dotacji. Dzięki temu 420 osób będzie studiować w tej szkole mechatronikę za darmo lub zapłaci tylko za część nauki. Chętni mają być przyjmowani podczas czterech naborów.
Od najbliższego roku akademickiego młodzi ludzie mogą studiować mechatronikę również na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Uczelni doradza biznes
Szkoły wyższe chcą, aby podczas nauki żacy zdobyli wiedzę nie tylko z różnych dziedzin, ale też i szczegółową z jednej, wąskiej. Dlatego w UMK pojawiły się takie kierunki, jak polityka społeczna i praca socjalna. Nowe są też nauki o rodzinie. Zaś studenci pedagogiki na UKW mogą wybrać nową specjalność - animacja społeczno-kulturowa. Inna "świeżynka" w ofercie tej uczelni to filologia o specjalności lingwistyka stosowana - język angielski z językiem arabskim.
Uczelnie planują wprowadzić kolejne nowości. - Zastanawiamy się nad uruchomieniem kierunku inżynieria materiałowa - dodaje Tomasz Zieliński, rzecznik UKW.
Pomysły na to, jak poszerzyć swoją ofertę edukacyjną ma też Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy.
- Od przyszłego roku akademickiego będzie można studiować u nas architekturę i urbanistykę oraz inżynierię biomedyczną - mówi Jakub Kucharski z Działu Informacji i Promocji UTP.
Inżyniera biomedyczna jest wspólnym przedsięwzięciem UTP i bydgoskiego Collegium Medicum. Ma być dofinansowana z unijnej kasy. Obecnie nie wiadomo, w jakiej kwocie.
W jaki sposób uczelnie z regionu wybierały kierunki studiów, które znalazły się w ich nowej ofercie? - Gdybyśmy kierowali się wyłącznie modą wśród młodych ludzi, to uruchomilibyśmy psychologię - mówi Jakub Kucharski. - My woleliśmy zapytać przedsiębiorców, dla jakich specjalistów jest praca.
Agnieszka Kowalkowska przyznaje: - W WSG można studiować popularną turystykę. Jednak co roku oferujemy nowe specjalności. Ponieważ powstają kolejne ośrodki SPA, które potrzebują fachowców, ostatnio wprowadziliśmy specjalność odnowa biologiczna - zaznacza. - Zaś program nauczania na mechatronice tworzyliśmy wspólnie z firmami z regionu - m.in. z Pesą.
