https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W zgodzie ze światem

Tekst i fot. Maja Stankiewicz
Muzeum przygotowało dla zwiedzających barwny informator,  w którym wymieniono nazwiska wszystkich nagrodzonych  twórców.
Muzeum przygotowało dla zwiedzających barwny informator, w którym wymieniono nazwiska wszystkich nagrodzonych twórców.
W muzeum w Nakle oglądać można nową wystawę pt. "Harmonia sztuki, harmonia świata". Tworzą ją prace wykonane przez więźniów

To już czwarta taka wystawa w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle. Jedna z poprzednich poświęcona była sakrum w sztuce i osobie Jana Pawła II. Tym razem tematyka prac jest bardzo różnorodna, podobnie jak i technika ich wykonania.

Konkurs i warsztaty

Na wystawie pokazano fotografię, rzeźbę, malarstwo, grafikę, zdobnictwo etc. Eksponaty to plon m.in. warsztatów artystycznych, które odbyły się w Zakładzie Karnym w Potulicach oraz warsztatów artystyczno-edukacyjnych pt. "Wyspy Wyobraźni". A także prace wykonane przez więźniów na XV Ogólnopolski Konkurs Twórczości Więziennej - Bydgoszcz 2006.

Ich pomysł i praca

Organizatorem konkursu jest m.in. Areszt Śledczy z Bydgoszczy, Bydgoskie Stowarzyszenie Artystyczne, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bydgoszczy oraz Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle. Autorzy projektu to: znany plastyk Grzegorz Pleszyński, związany zawodowo z Szubinem, oraz Henryk Narewski.

Z Bydgoszczy, Potulic, Koronowa i...

Tylko na XV Ogólnopolski Konkurs Twórczości Więziennej swoje prace zgłosiło w ubr. 220 osadzonych, którzy odbywają karę pozbawienia wolności w 67 zakładach penitencjarnych w całym kraju m.in. w Gdańsku, Krakowie, Kędzierzynie Koźlu, Malborku, Nowym Sączu, Rawiczu, Wrocławiu, Wronkach etc.

Z kolei w warsztatach artystycznych wzięła udział 50-osobowa grupa więźniów Aresztu Śledczego w Bydgoszczy oraz Zakładów Karnych w Bydgoszczy-Fordonie, Potulicach, Koronowie, Grudziądzu i Włocławku.

To co najciekawsze

W Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle obejrzeć można najciekawsze propozycje, najbardziej udane dzieła. Niektóre zaskakują profesjonalizmem, ciekawym ujęciem tematu, pomysłowością. Wystawa jest bardzo duża, poświęcono na nią dwie kondygnacje placówki.

Pierwsza w tym roku ekspozycja prezentowana będzie w Nakle przynajmniej do połowy lutego. Z pewnością warto ją obejrzeć, a przy okazji wizyty w muzeum zajrzeć na II piętro spichrza, gdzie ma swoje miejsce stała wystawa regionalna.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska