Pierwszy dyżur w nowej bazie w Żołędowie, który ratownicy rozpoczęli wczoraj, jest znamienny. W końcu, po latach LPR ma własną siedzibę w województwie kujawsko-pomorskim. Baza mieści się w Żołędowie, przy szosie Gdańskiej 31.
- Nowa inwestycja znacznie poprawi komfort pracy, a także przyczyni się do jeszcze efektywniejszego realizowania misji, jaką jest niesienie pomocy medycznej wszystkim, którzy jej potrzebują, w jak najkrótszym czasie i z zachowaniem najwyższej staranności - mówi Justyna Sochacka, rzecznik Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Załoga HEMS (Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) w Bydgoszczy od lat funkcjonowała w wynajmowanych pomieszczeniach powojskowych na terenie Portu Lotniczego. Jak zaznacza rzeczniczka LPR-u, coraz trudniej było tam spełnić wymagane w całej Polsce jednolite standardy zarówno dla załóg jak i zaplecza technicznego dla śmigłowca.
To Cię może też zainteresować
- Nową bazę wybudowano na własnościowej działce LPR w Żołędowie, czyli kilkanaście kilometrów od Bydgoszczy - mówi rzecznik. - Teraz załoga ma do dyspozycji ponad 700-metrowy budynek, w którym znajdują się pomieszczenia operacyjne, socjalne, magazyny medyczne i techniczne oraz hangar. Rozkład zaplanowano tak, by jak najsprawniej móc odtworzyć gotowość załogi do kolejnej misji. Baza jest wyposażona w stację paliw oraz elektryczną platformę, na której "wyhangarowuje" się śmigłowiec bez użycia ciągnika.
Sprawniej niż na lotnisku
Budowa Bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS) Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Żołędowie (gm. Osielsko) rozpoczęła się pod koniec września ubiegłego roku. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Instalacyjno-Montażowe KZ Sp. z o.o. Inwestycja kosztowała ponad 9,7 mln złotych, a została zrealizowana w ramach współfinansowania ze środków Unii Europejskiej. Dokładniej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (projekt pn. „Wsparcie baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – etap 2). Dwadzieścia procent stanowiły fundusze unijne, a pozostałe 80 proc. to pieniądze z budżetu państwa, z części której dysponentem jest Minister Zdrowia.
Baza w Bydgoszczy jest jedną z 21 stałych baz HEMS w Polsce, rocznie realizuje około 500 misji. Skład załogi to pilot, ratownik medyczny, pielęgniarz oraz lekarz. Dyżur pełniony jest w stałych godzinach od 7 do 20. Śmigłowce najczęściej są dysponowane do wypadków komunikacyjnych i nagłych zachorowań, takich jak zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu.
Do tej pory baza znajdowała się na terenie bydgoskiego lotniska, w pomieszczeniach "powojskowych". To paradoksalnie stanowiło dla załogi śmigłowca pewną trudność. Z uwagi specyficzny charakter pracy portu lotniczego nie zawsze śmigłowce mogły startować na czas.
Dlaczego właśnie Żołędowo? - To bardzo ważne przedsięwzięcie dla całego naszego regionu, dlatego też uznaliśmy, że jego realizacja na terenie gminy jest jak najbardziej uzasadniona. Kiedy został ogłoszony przetarg, zaproponowaliśmy działkę na gruncie gminnym. Przemawiało za tym to, że znajduje się w pobliżu dużego węzła drogowego, a jednocześnie w oddaleniu od zabudowań mieszkalnych. Chcieliśmy, by obecność bazy w nowym miejscu była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców - podkreśla Janusz Gorzycki z Urzędu Gminy w Osielsku.
