W październiku br. w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Oznacza to, że w ostatnim kwartale 2017 roku przybędzie ok. 331 tysięcy osób, które będą mogły przejść na emeryturę. W naszym regionie będzie ich ok. 18 tysięcy.
Nie tylko udzielą porady, ale też wyliczą emeryturę
ZUS już od dłuższego czasu przygotowuje się do wejścia w życie nowych przepisów, a szczególnie do wzmożonej obsługi klientów. - W tym celu od lipca we wszystkich placówkach ZUS w kraju pojawi się 595 specjalnych doradców emerytalnych. W naszym regionie łącznie będzie ich 25. Będą w każdej jednostce, poza biurami terenowymi w Sępólnie Krajeńskim, Golubiu-Dobrzyniu i Rypinie - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Doradcy emerytalni od 4 maja pilotażowo pomagają klientom w oddziale ZUS w Zabrzu oraz w II oddziale ZUS w Warszawie. Przeżywają oblężenie. Przez pierwszych siedem dni pracy 13 doradców emerytalnych w 10 placówkach ZUS obsłużyło prawie 2,2 tys. osób i blisko 550 z nich wyliczyło możliwe przyszłe świadczenie.
O co najczęściej pytali przyszli emeryci?
- O to, na jakich zasadach ZUS będzie wyliczał emerytury od 1 października, kiedy najlepiej przejść na emeryturę oraz kiedy należy złożyć wniosek o nią. Chcieli również wiedzieć, czy do przyznania emerytury wymagany jest konkretny staż pracy - informuje Krystyna Michałek.
Jak dodaje, gdy doradcy emerytalni od lipca pojawią się w naszym regionie, to można ich pytać również o to, od czego zależy wysokość emerytury. Można także poprosić o wyliczenie w kalkulatorze emerytalnym wysokości prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez nas momentu zakończenia aktywności zawodowej. Tym samym pośrednio doradcy podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia. Decyzję w tej sprawie podejmiemy już sami.
Warto pamiętać, że wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli z pierwszymi wnioskami z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można przyjść do ZUS już 1 września br.
Wczoraj w redakcji odbył się dyżur eksperta poświęcony obniżeniu wieku emerytalnego. Na relację zapraszamy do poniedziałkowej „Pomorskiej”.
Inni doradcy już pomagają
Już teraz w ZUS przyjmują inni doradcy. Osoby mające kłopot ze spłatą zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne mogą skorzystać z pomocy doradców ds. ulg i umorzeń. Zajmują się obsługą wniosków w zakresie udzielania ulg w spłacie należności. Doradcy nie tylko pomogą wypełnić niezbędne dokumenty, ale również służą wsparciem w trakcie rozpatrywania sprawy.
W naszym regionie doradców ds. ulg i umorzeń jest 20. Na terenie działania oddziału ZUS w Bydgoszczy przyjmują klientów w siedzibie oddziału w Bydgoszczy oraz w inspektoratach: w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Nakle, Świeciu, w Tucholi, Żninie. Z kolei na terenie działania oddziału ZUS w Toruniu pomoc doradcy można uzyskać w siedzibie oddziału w Toruniu oraz w inspektoratach: we Włocławku, w Grudziądzu i Brodnicy.
Na swoich opiekunów mogą też liczyć tzw. płatnicy strategiczni. W naszym regionie jest ich 9 (w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu i Inowrocławiu). Każdy oddział ZUS decyduje, kto zostanie płatnikiem strategicznym i dostanie opiekuna. Pod uwagę brana jest m.in. liczba ubezpieczonych oraz liczba i wyniki kontroli przeprowadzonych u danego płatnika.
