O tym, że problem braku zatrudnienia w Wąbrzeźnie jest bardzo poważny nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać. Dane są nieubłagalne i przerażające. W Powiatowym Urzędzie Pracy jest zarejestrowanych 2.921 tys. osób! Stopa bezrobocia na koniec lutego bieżącego roku sięgnęła 21,4 proc.
Młodzi zamiast pracować, siedzą na bezrobociu
Najwięcej, bo aż 886 bezrobotnych to młodzi mieszkańcy w wieku 25-34 lata, a 627 to jeszcze młodsi ludzie między 18 a 24 rokiem życia.
- Sytuacja na rynku pracy jest naprawdę trudna. Nie powstają nowe zakłady, a pracodawcy nie chcą zatrudniać niewykształconych pracowników - dodaje dyrektor Dombrowski.
Nie jest łatwo samemu zmierzyć się z takimi realiami. Dlatego pośredniak stara się wyciągać rękę do niepracujących, oferując im różne formy wsparcia. Wśród nich: staże, bezpłatne kursy podwyższające kwalifikacje zawodowe, dotacje na rozpoczęcie własnej działalności i refundacje kosztów doposażenia stanowisk.
Osiem osób błysnęło pomysłami
Z informacji jakie uzyskaliśmy od szefa urzędu pracy w Wąbrzeźnie, wynika że zabiegając o dotację na otwarcie własnej firmy nie warto myśleć o handlu, a lepiej skupić się na usługach. Dlaczego?
- Większość osób, które otrzymują dofinansowania z nastawieniem na sprzedaż konkretnych towarów, z trudem utrzymuje się na rynku. Zwykle po roku działalności zamykają interes - wyjaśnia dyrektor Dombrowski. - Jeśli przetrwają przez minimum 12 miesięcy, nie muszą oddawać pieniędzy z dotacji.
Żeby otrzymać "pożyczkę", maksymalnie 18 tys. zł, na rozkręcenie przedsiębiorstwa przyszły właściciel musi wykazać się przede wszystkim oryginalnym pomysłem. W pierwszej kolejności wsparcie jest udzielane bezrobotnym, którzy są zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy dłużej niż rok, niepełnosprawnym albo osobom po 45 roku życia.
Od początku 2011 roku wąbrzeski "pośredniak" udzielił takiej pomocy 8 osobom, a dla 15 zrefundował koszty wyposażenia stanowisk pracy. Poza tym ponad setka ludzi została skierowana na półroczne staże.
Szkolenia dla opiekunek seniorów i spawaczy
W maju rozpocznie się również nabór na kurs dla opiekunek osób starszych. Przygotowano 10 miejsc. Szkolenie będzie trwało miesiąc. Panie poznają zasady pielęgnacji i opieki nad seniorami. Zajęcia praktyczne będą odbywały się m.in. w Domu Pomocy Społecznej i szpitalu. W czerwcu zaplanowano również szkolenie dla 10 panów, chcących pracować jako spawacze.